Denizli İşkur, Meslek Seçiminde Uyguladığı Testlerle Öğrencilere Yardımcı Oluyor

Denizli İŞKUR meslek seçme aşamasındaki gençlere yönelik, öğrencilerin yetenek, kişilik ve mesleki eğiliminin tespit edilmesi amacıyla, İş ve Meslek Danışmanlarınca uygulanmak üzere Mesleki Yönelim Test Bataryası (MYTB) hizmeti vermeye başlamıştı.

GÜNCEL 07.10.2021, 15:45
Denizli İşkur, Meslek Seçiminde Uyguladığı Testlerle Öğrencilere Yardımcı Oluyor

HABERDENİZLİ.COM

Bölüm seçme veya bölüm değiştirme aşamasında yardımcı olabilecek Mesleki Yönelim Test Bataryası ile öğrencilerin doğru mesleğe yönlendirilerek iş gücü piyasasına daha verimli ve işini severek yapan bireyler kazandırılması hedefleniyor. Bu kapsamda, Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip lisesinde öğrenim gören 11. ve 12. Sınıfta olan 140 öğrenciye Denizli İŞKUR tarafından Mesleki Yönelim Batarya Testi uygulandı.

İŞKUR Mesleki Yönelim Test Bataryası, bilimsel açıdan geçerliliği ve güvenirliği araştırmalarla kanıtlanmış “Genel Yetenek, Mesleki Eğilim ve Mesleki Kişilik”  testlerinden oluşmaktadır.

Bu test, bireylerin farklı meslekleri ve kendi kişisel özelliklerini tanımalarını ve kendileri için en uygun mesleği bulabilmelerini hedeflemektedir. Bilgisayar üzerinden yapılan test, kişilerin ilgilerini, yönelimlerini, becerilerini fark ederek geliştirmelerini; böylece mesleki alternatiflerini görerek tercihlerini netleştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Mesleki Yönelim Test Bataryasına, Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri ve hizmet merkezlerinin yanı sıra İŞKUR İnternet Şubesi üzerinden veya mytb.iskur.gov.tr adresinden erişebilmektedir. Meslek seçme aşamasında veya bölüm değiştirme aşamasında olan öğrenciler, Denizli İŞKUR’a giderek bu ölçme aracını uygulayabilir; sonuçlarını İş ve Meslek Danışmanlarıyla değerlendirebilirler.

Yorumlar (0)