Denizli Ekmeğe Dev Zam

Denizli’de artan maliyetlerden dolayı bir çok kaleme zam yapılmıştı. Bir zamda ekmek fiyatlarına yapıldı. 210 gram ekmek 2,5 liradan 3 Liraya yükseltildi.

GÜNCEL 28.03.2022, 10:23 28.03.2022, 10:31
Denizli Ekmeğe Dev Zam

Denizli Fırıncılar Odasının artan maliyetleri gerekçe göstererek artış talebinde bulunmasından sonra Oda ve Belediye Başkanların yer aldığı komisyon zamlı fiyatı onadı. Buna göre kentte 2,5 liradan satılan 210 gram ekmeğin fiyatı 3 liraya çıkacak. Ticaret Bakanlığının onayından sonra kentte ekmek satışı zamlı tarifeden gerçekleşecek. Fırıncı esnafı bayilere ekmeği 2 lira 40 kuruştan verecek.

BAYİLER DAHA ÇOK KAZANIYOR

Denizli'de ekmeği 2 liradan bayilere verdiklerini halka 2,5 liradan satıldığını söyleyen Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, “Ekmek fiyatında sadece üretim maliyeti değil yüzde 20'lik bayi primi bulunuyor. Artan maliyetler nedeniyle fırıncı bayi kadar kazanmıyor. Bu nedenle artık fırıncılar ürettiğim yerde kendim satarım diye düşünüyor. Bundan sonra kendisi daha çok satışa yönelecek. Eskiden bir kasa ekmek isteyene hemen araçla teslim ediliyordu. Artık dağıtım da bir düzene girecek. Maliyeti yükselten her uygulama yeniden düzenlenecek” şeklinde konuştu.

Ekmekte üretim maliyetlerin çok arttığını kaydeden Başkan Karadaban, “Girdi maliyetleri durmadan yükseliyor. Un, elektrik, doğalgaz, akaryakıt fiyatları çok yükseldi. Asgari ücrete gelen zam ek maliyet getirdi. Mayayı en son 165 liraya alıyorduk şimdi 275 lira oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi bizim için uygun fiyatta un temin ediyordu. Fakat arzı ihtiyacı karşılamıyor. Mecburen piyasadan da un alıyoruz. Burada fiyatlar çok fazla. Piyasa fiyatları TMO'nun avantajını tamamen ortadan kaldırıyor. Dağıtım maliyetimiz var, amortisman giderleri var” dedi.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
26
açık