Denizli'deki 124 Firmayla Birebir Görüşüldü

Bakan Nihat Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı’nın sağladığı desteklerle gerçekleştirilen faaliyetlerin bilinirliğini sağlamak ve söz konusu faaliyetleri artırmak amacıyla geçen yıl Nisan ayından bu yana il bazlı firma düzeyinde ziyaretler gerçekleştirildiğini anımsattı.

GÜNCEL 31.05.2018, 12:13 31.05.2018, 12:29
Denizli'deki 124 Firmayla Birebir Görüşüldü

Bugüne kadar 70 farklı ilde ziyaret edilen 2 bini aşkın firmadan çok olumlu geri bildirimler alındığını da ifade eden Zeybekci, diğer taraftan üretim tesisi ziyaret edilemeyen firmalara Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde oda üyesi firma temsilcilerinin davetli olduğu bilgilendirme toplantılarıyla ulaşıldığını anlattı.

İLK AĞIZDAN BİLGİLENDİRİLDİLER

Gerek firma ziyaretlerinde gerekse Ticaret ve Sanayi Odası toplantılarında firma temsilcilerinin yatırım, üretim, istihdam veya ihracat süreçlerine ilişkin iş ve işlemlerinde alışılagelmiş “muhatap bulamıyoruz, doğru bilgiye erişemiyoruz, sorunumuzu çözemiyoruz” gibi ön yargılarının yıkıldığına dikkat çeken Zeybekci, “Bu ziyaretler neticesinde firmalarımız Bakanlığımız tarafından sağlanan yatırım ve ihracata yönelik devlet destekleri ve faaliyetleri hakkında en doğru şekilde bilgi sahibi oldu.” diye konuştu.

FİRMALARIN YETKİLİLERİ BÜYÜK MEMNUNİYET DUYDU

Zeybekci, Bakanlığı öncesinde bu yönde bilgilendirme ziyaretlerinin gerçekleştirildiğine tanık olmadıklarını belirterek, bürokratlarla, kendi üretim tesislerinde yüz yüze görüşebilmenin firma yetkililerini oldukça memnun ettiğinin altını çizdi.

DENİZLİ'YE ÖZEL ÇALIŞILDI

Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal başkanlığındaki bir heyet tarafından seçim bölgesi ve memleketi Denizli’de de 124 firmanın ziyaret edildiğini kaydeden Bakan Zeybekci, “Firma temsilcilerinin faaliyetleri esnasında karşılaştıkları Bakanlıkla ilgili sorunlara ziyaret esnasında çözüm bulunuyor. Bakanlığımızın görev alanı dışında kalan sorunlarını ise yine Bakanlık üzerinden ilgili kurumlara iletilmek suretiyle çözüme kavuşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ BAKANLIĞI’NIN DESTEK VE HİZMETLERİNİ ANLATTILAR

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Genel Sekreterliği tarafından belirlenen firmalarla görüşmede, her bir çalışma grubunda yer alan İhracat Genel Müdürlüğü, İthalat Genel Müdürlüğü, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ile Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü temsilcilerinin bulunduğunu belirten Bakan Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı destek ve hizmetleri hakkında firma temsilcilerine bilgi verildiğini vurguladı.

FİRMALARIN SORUNLARI, YERİNDE MÜŞAHEDE EDİLDİ

Diğer taraftan Bakanlık bürokratlarının da yatırım, üretim, istihdam ve ihracat süreçlerinde karşılaşılan sorunları ve zorlukları sadece masa başında değil doğrudan yerinde müşahede etme fırsatı bulduğunu dile getiren Zeybekci, şunları kaydetti: “Firmalarımızdan Bakanlığımıza intikal eden sorun ve talepleri somut olarak yerinde incelemek, bahse konu talebin üretim sürecindeki zorlukların farkında olarak, diğer bir ifadeyle üreticimizin, ihracatçımızın bakış açısına sahip olarak, daha etkin bir şekilde çözüme kavuşturulmasına olanak sağlamaktadır. Bu bakış açısına sahip olmak Bakanlığımızın tüm bürokratları için firma ziyaretlerinden elde edilen en ön önemli kazanımdır.”

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)