Denizli'de Tütünler Alınmaya Başlandı, Kimi Üretici Memnun Kimisi Üzgün

Denizli'nin Tavas ve Kale ilçelerinde tütünler alınmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında paralarını aldıklarını belirten üreticiler, bu yıl henüz tütünlerini teslim etmediklerini belirtti. Tütünler bazı mahallelerde 19 TL'den alınırken bazı yerlerde tütünün kalitesine göre 14 TL'ye kadar düşüyor.

Denizli'de Tütünler Alınmaya Başlandı, Kimi Üretici Memnun Kimisi Üzgün

Türkiye'de tütün üretiminde önemli bir yere sahip olan Denizli’nin Tavas, Kale ilçelerinde tütün alımları sonunda başladı. Tütünde bu yıl baş fiyat 19 Türk Lirası, fakat bu fiyata tütününü satabilen üretici sayısı sınırlı.

Denizli’nin Kale ilçesi Karaköy Mahallesi’nde Prestij firması, tütünleri 19 Türk Lirası’ndan almaya başladı. Yaz boyu gece gündüz tütünle uğraşan ve emeklerinin karşılığını almak için uğraşan üretici, geçtiğimiz yıl Şubat ayında paraların alınmaya başlandığını, bu yıl ise Şubat ayının sonuna gelinmesine rağmen henüz teslim alınmadığını ifade etti. Karaköy Mahallesi’nde tütününü 19 TL’den teslim eden üreticinin yüzü gülüyor. 

Tütünleri üreticiden teslim alan firmaların bazılarının 19 TL’den, bazılarının ise 14 TL gibi düşük rakamlarla tütün aldığı belirtildi. 

Kalede prestij tütün alımına başladı

Tütün bu yıl yüz güldürecek mi sorusuna Tavas’ın Avdan Mahallesi üreticileri, “Harcı borucunu korumuyor. Tütünün bize maliyeti 15 TL’yi buluyor. Bir de firmalar düşük fiyattan aldığında bize hiçbir şey kalmıyor. 1 torba gübre 80 TL, 1 litre mazot 5.20 TL, tütünü toplamak için tuttuğumuz yevmiyeciler günlük 80 ile 110 TL arasında çalışıyor.”  dedi.

Tavas ve Kale bölgesinde tütün alan: Prestij, Socotab, Alyans, Türkiye, Sunel isimli firmalar tütün alımlarına devam ediyor. 

Tütün üreticisi ürününü sattığı fiyatla orantılı olarak sevinecek veya üzülecek.

Kalede prestij tütün alımına başladı

Mutlu KELİŞTİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sukur pasayev
Sukur pasayev - 5 ay Önce

Gurcistanliyim tutun alan varsa bana mesaj atsin

SIRADAKİ HABER
banner1243