Denizli'de farkındalık için buluştular

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü’nde Denizli Büyükşehir Belediyesi Down Kafeterya’da özel çocuklarla bir araya geldi.

Denizli'de farkındalık için buluştular

HABERDENİZLİ.COM

21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü, Denizli Büyükşehir Belediyesi Down Kafeterya’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıl önce down sendromlu gençler için hizmete sunduğu Down Kafeterya’da düzenlenen etkinliğe, önceki dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Vali Yardımcısı İsmail Soykan,  Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Denizli Down Sendromu Derneği Başkanı Hayrettin Çakmak, davetliler ve çok sayıda vatandaş ile Down Kafeterya’da çalışan down sendromlular ve aileleri katıldı. Down sendromlu çocuklar ve gençlerin hazırladığı birbirinden güzel dans, şarkı ve tiyatro gibi etkinlikler büyük beğeni topladı.

“Hayata artı katan çocuklarımız”

Önceki dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, burada yaptığı konuşmada, engellerin zihinde ve kalplerde olduğunu belirterek, “Eğer siz zihinlerdeki engelleri yıkmazsanız, eğer siz gönüllerdeki engelleri yıkmazsanız her şey engeldir. Ama azmettiğiniz zaman, sevdiğiniz zaman çabaladığınız zaman hiçbir şey bize engel değildir. Bunu burada bütün örnekleriyle gördük. Çocuklarımız engelleri nasıl aştıklarını, nasıl başardıklarını bize gösterdiler” diye konuştu. Ramazanoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hayatta engelsizken engelli hale dönüşebiliriz. Hayatın engelleri her zaman önümüze çıkabilir. Tekrar altını çizerek söylemek istiyorum Engeller zihnimizdedir. Engeller gönüllerimizdedir. Zihnimizdeki engelleri yok edelim. Hayatta başarılamayacak bir şey yoktur. İşte +1 çocuklarımız, işte hayata artı katan çocuklarımız.”

“Her birey bizim için değerlidir”

Başkan Zolan ise, “İşte çocuklarımıza fırsat verdiğimizde, çocuklarımıza emek verdiğimizde sonuçların ne olacağını bir kısmını bugün burada net bir şekilde gördük. Önemli olan her bir bireyin bizim için değerli olduğunu, her bir bireyin önemli olduğunu ve insan olduğunu göstermemiz gerekiyor. Onlara verilebilecek fırsatların, bilginin, eğitimin, zamanın verilmesi noktasında Büyükşehir Belediyesi olarak biz sonuna kadar yanlarında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Sonuçta çok güzel bir noktaya geldik. Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engeller Meclisimiz, Denizli’deki birçok derneğimizle beraber bu farkındalığı oluşturduk ve 21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günümüzde bir araya geldik. Ben emek veren katkı sağlayan herkese başta çocuklarımız olmak üzere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Yeter ki kararlı olalım”

Başkan Osman Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnşallah el ele vereceğiz, kol kola gireceğiz ve hızlı bir şekilde hedefimize hep beraber varacağız. Yeter ki kararlı olalım, yeter ki emek verelim, yeter ki çocuklarımıza güvenelim.” . Down Sendromu Derneği Başkanı Hayrettin Çakmak da, “Denizli’de down senrdomlu çocukların aileleri olarak çok şanlıyız. Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan’a bizlere kazandırdığı Down Kafe için teşekkür ediyorum. Down Kafe Türkiye’de bir ilk ve çocuklarımızın sosyal hayata katılmasında da önemli bir rol oynuyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243