Denizli'de Çallı Üretici Üzüm Birliği, Üzüm Fiyatını Belirledi

Denizli'nin üzüm üretim merkezi Çal ilçesinde yeni başlayan üzüm hasadı öncesi üreticiler birlik yaptı. Hasad döneminde Çal Garası ve Sultaniye üzümleri fiyatları 2.5 lira olarak belirlenirken, alınan ürünlerin ücretlerinin de Eylül ve Şubat aylarında iki eşit taksit olarak ödenmesi istendi.

GÜNCEL 15.08.2020, 17:29
Denizli'de Çallı Üretici Üzüm Birliği, Üzüm Fiyatını Belirledi

HABERDENİZLİ.COM

Mevsimsel kuraklık, olumsuz hava şartları; Çal bölgesinde üzüm rekolte ve üzüm kalitesinde olumsuzluklar meydana getirdiği belirlenen toplantıda ayrıca alıcı firmalarda satmaları gereken ürünlerini satamadığı ifade edildi. Bu nedenle Çal Belediye Başkalığı, Çal Ziraat Odası Başkanlığı ve Mahalle Muhtarları İle yapılan değerlendirme toplantısında ortak karar alındı.

Yapılan toplantıda şu kararlar alındı: “Bu sezon özellikle Çalkarası üzümünde ciddi kalite problemi ve kuş üzümü olurken Sultaniye (Çekirdeksiz) üzümün de de demir koruk oluştuğu görüldü. Bunlar Şarap üreticilerini olumsuz etkilediği ifade e Bu durumdan en çok etkilenen de çiftçilerimiz olmaktadır. Çalkarası fiyatı: 2,50TL/kg.  Sultaniye ( Çekirdeksiz): 2,50 Tl/kg. Gelecek yıl fiyatlarda İyi bir artış yapılması ve Çalkarası fiyatının Sultaniye fiyatından 50-60 kuruş daha yüksek olması.  2020 yılında ödemelerin en az yüzde 50’si en geç Eylül ayı içinde yapılması, kalan %50 si de en geç Şubat ayı içinde üreticilere ödemenin yapılası.  Diğer şaraplık üzüm fiyatları hasat zamanı yaklaşınca belirlenecektir Kurul olarak karar verilmiştir. Bu karar tavsiye niteliğinde olup bu karardaki fiyatlar kaliteli kasalık şaraplık üzümlerin taban fiyatlarıdır.”

Yorumlar (2)
Mustafa kara 12 ay önce
%30-40 develizasyonun olduğu bir ülkede fiyatların yükseleceği yerde üzümde tam tersi üzüm fiyatında düşüşün olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Üzüm üreticilerine Allah sabırlar versin. Sen ne büyüksün be ziraat odasi başkanı.
Ali Osman tatar 12 ay önce
Gecen sene ucuz diye kantar acmayanlar bu sene pahali saatti