banner1348

Denizli'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti'nin 95. kuruluş yıl dönümü kutlamaları, Vali Hasan Karahan'ın, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile makamında tebrikleri kabulüyle başladı.

Denizli'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

HABERDENİZLİ.COM

Gazi Bulvarında düzenlenen törende, Vali Karahan, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, askeri araçla bulvardaki halkı selamladı, bayramlarını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Karahan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Türk milletinin karakterine en uygun idare şekli' diye tarif ettiği, geleceğin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşadıklarını belirtti.

Cumhuriyetin kurucusu büyük Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitleri, kahraman gazileri rahmetle, minnetle ve şükranla yad ettiğini dile getiren Karahan, şunları kaydetti: "19 Mayıs'ta başlayan, aslında Denizli'de 15 Mayıs'ta başlatılan büyük milli mücadele yürüyüşünün 30 Ağustos'ta şanlı zaferle noktalanması ve ardından 29 Ekim'de Cumhuriyetin ilan edilmesiyle Cumhuriyet milletimize emanet edilen en büyük miras olmuştur. Hepimiz bunun değerini biliyoruz ve bu gururla yaşıyoruz. Bunun en güzel ve en son teminatı da 15 Temmuz'da bütün milletimizce gösterilmiştir. Milletimiz tanka, topa, tüfeğe karşı çıplak göğsünü siper etmiş ve Cumhuriyetine bir kez daha sahip çıkmıştır. Kanla kurduğumuz Cumhuriyetimiz bugün haklı olarak bizim için en büyük gurur kaynağı olmuştur. Cumhuriyetimize dün sahip çıktık, bugün de sahip çıkıyoruz, yarın da sahip çıkacağız. Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan milletimiz Cumhuriyetle birlikte gelişmiş, güçlenmiş ve artık dünya üzerinde elini taşın altına sokabilen ve insanların ortak dertlerine çözüm üretebilen büyük bir millet olarak milletler camiası arasındaki yerini almıştır. Elbette ki ulaşmamız gereken daha nice hedef, yapmamız gereken daha nice büyük işlerimiz vardır. İnanıyoruz ki geçmişten aldığımız güçle gelecek günlerde de bu görevi en iyi şekilde yapacağız. Geldiğimiz noktadan her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye'ye ulaşacağız."

Okullar arası yapılan şiir, resim, kompozisyon yarışmaları ile spor etkinliklerinde dereceye giren öğrenciler protokol üyelerince ödül ve madalyalarının verildiği törende, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu, halk oyunu ve mehter takımı gösterileri sunuldu, geçit töreni yapıldı.

Kutlamalara, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, CHP Denizli milletvekilleri Gülizar Biçer Karaca, Kazım Arslan ve Teoman Sancar ile diğer protokol üyeleri katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER