Denizli Dahil 11 İl'de 12 Bin Kınalı Keklik Doğaya Bırakıldı

Ülke genelinde giderek popülasyonu azalan kekliğin hem doğada hem de halk kültürümüzde yaşatılması amacıyla Denizli’yi de içine alan önemli bir çalışma başlatıldı. 12 bin kınalı keklik doğaya salınmak üzere Denizli dahil 11 şehre gönderildi.

GÜNCEL 18.07.2020, 16:45 18.07.2020, 17:45
Denizli Dahil 11 İl'de 12 Bin Kınalı Keklik Doğaya Bırakıldı

Denizli Binlerce Keklik Sesiyle Huzuru Bulacak
Kınalı keklik; halkımız tarafından en fazla sevilen hayvan türlerimizden birisi. Ülkemizde Kınalı keklik ve insan arasında kültürel ve duygusal bir bağ oluşmuş, evlerde beslenen kekliklerin ötüşlerini dinlemek vazgeçilmez bir gelenek ve tutku şekline dönüşmüş, keklik halk ezgilerine de konu olmuştur. Son zamanlarda yaşanan hızlı endüstriyel gelişim, tarımın mekanizasyonu ve hızlı nüfus artışı, yaban alanların tarım arazisine dönüştürülmesi, tarım ilaç ve gübrelerinin aşırı kullanımı ve kaçak avcılık yaban hayatı habitatlarını son derece olumsuz etkilemiştir. Kınalı keklik popülasyonları da bu olumsuz gelişmelerden nasibini almıştır. Denizli’de de keklik popülasyonu giderek azalmaktadır. 
Kınalı kekliğin hem doğada hem de halk kültürümüzde yaşatılması, keklik popülasyonunu yeniden arttırmak amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyor. 
Denizli’de Proje İçinde
Bu kapsamda Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Kahramanmaraş Kapıçam Kınalı Keklik Üretme İstasyonu'nda üretilen 12 bin kekliğin bir kısmı Denizli'ye getirilerek doğaya salındı. 
Bu keklikler 'Kınalı keklik Tahsis Programı' kapsamında Denizli dışında  11 ile gönderildi. Adana, Mersin, İzmir, Aydın, Balıkesir, Burdur, Isparta, Muğla, Karaman, Antalya ve Denizli'ye gönderilen keklikler doğal yaşama salındı.

Yorumlar (1)
M.Sami Tuğrul 12 ay önce
Okadar keklik saliyor sunuz da niye bizim buralara niye salmıyorsunuz hep batı hep batı birazda bu doğu tarafını görün bizim buralar sizin oralardan daha güzel...