Denizli balıkta söz sahibi oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, il genelindeki 127 çiftlikte 2012 yılında 4 bin 350 ton balık üretildiğini, füme ve dondurulmuş olarak başta Almanya ve Hollanda, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere ihraç edilen balıktan 12 milyon avroluk gelir elde edildiğini söyledi.

Denizli balıkta söz sahibi oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, il genelindeki 127 çiftlikte 2012 yılında 4 bin 350 ton balık üretildiğini, füme ve dondurulmuş olarak başta Almanya ve Hollanda, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere ihraç edilen balıktan 12 milyon avroluk gelir elde edildiğini söyledi. Denizli’de balık çiftliklerinin Çameli ilçesi başta olmak üzere, Acıpayam, Çal, Çivril ve il merkezde bulunduğunu belirten Müdür Kutlu, “Türkiye, zengin ve temiz su kaynaklarıyla su ürünleri  yetiştiriciliğinde Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. Denizli de su ürünleri yetiştiriciliğinde tesis sayısı bakımından 127 tesis ile Türkiye’de söz sahibidir. Türkiye’de iç sularda alabalık yetiştiriciliği, kıyılarda ise çipura ve levrek yetiştiriciliği ilk sıradadır. Fakat iç sularda pazar payı yüksek olan alabalık üretimi çok miktarda yapılmaktadır. Tesislerde proje kapasitemiz yaklaşık 4 bin 350 ton yetiştiricilik, 10 milyon yavru balık kapasitemiz vardır. Yetiştirilen alabalıklar, özellikle füme ve fileto olarak hazırlanarak Avrupa’nın değişik ülkelerine ihraç edilmektedir” dedi.

Bakanlık destekliyor

Balık sektörüne bakanlık tarafından büyük destek verildiğini vurgulayan Kutlu, “Bakanlığımız su ürünleri sektörüne teşvik etmek amacıyla Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) vasıtasıyla hibe programı başlatmıştır. Su ürünleri yetiştiricileri ve işleme tesisi kuranlara yapılan yatırımların yüzde 50’sini karşılıksız hibe olarak veriyor. Bu destek sektörün Türkiye'de ve ilimizde daha da gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca mevcut üretimlerin yanı sıra yavru ve işlenmiş alabalık üretimine de kilo başına ödemeler yapılmaktadır. Bu kapsamda geçen yıl Denizli’de sektördeki işletmelere 1 milyon 500 bin lira destekleme yapıldı.” Dedi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2013, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER