Denizli-Aydın Otoyolu Projesinin Sözleşmesi İmzalandı

İzmir-Aydın Otoyolu'nun devamında yer alan Aydın-Denizli Otoyolu için YİD modeliyle ihale gerçekleştirilmişti.

GÜNCEL 06.11.2020, 09:45
Denizli-Aydın Otoyolu Projesinin Sözleşmesi İmzalandı
banner1621

Türkiye’nin iki önemli turizm merkezi İzmir ve Antalya’yı birbirine bağlayacak otoyol projesinin Aydın-Denizli bölümü için 6 firmadan teklif geldiğini aylar duyurmuştuk. Firmayı kazanan firmayla sözleşmenin bugün imzalandığı açıklandı. 140 kilometre otoyol, 23 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 kilometre uzunluğunda inşa edilecek otoyol, Aydın Çevre Yolu Otoyol Ayrım Kavşağı’ndan başlayarak, Dalama üzerinden Yenipazar’a ulaşacak. Çeltikçi-Korucuk-Kocadere istikametinde devam edecek otoyol Kocabaş mevkiinde sonlanacak.

Projenin, yapım süresi 3 yıl. Otoyol tamamlandığında iki şehir arası seyahat süresi 1 saate kadar düşecek.

SÖZLEŞME İMZALANDI

Aydın-Denizli Otoyol ihalesini kazanan Fernas’la sözleşme imzalandığı açıklandı. 

Sektör kaynakları, proje tutarının (net rakam verememekle birlikte) 6-7 milyar TL dolayında olduğunu belirtiyor.

EURO İLE GARANTİ

Karayolları Genel Müdürlüğü, YİD yöntemiyle hayata geçirilen Yavuz Sultan Selim, Kuzey Marmara, Osmangazi ve İstanbul-İzmir köprü ve otoyollarında “dolar” üzerinden araç geçiş garantisi verdi. Dolar, hızlı bir artış gösterdi. Devletin, garanti ödemelerinde yükü ağırlaştı.

Yeni projelerde “euro” tercihi öne çıktı. 1915 Çanakkale Köprüsü, Ankara-Niğde otoyolunun ardından Aydın-Denizli projesinde de araç geçiş garantisi ödemeleri euro üzerinden hesaplanacak.

Sektör kaynakları, proje için devletin verdiği araç geçiş garantisinin otomobil başına 5 euro-cent düzeyinde olduğuna işaret ediyor.

Yorumlar (1)
Burak 4 hafta önce
7 aydan beri Denizli İzmir tren seferleri yok,vagonlarda havalandırma sistemi yokmus,yeni vagon veya hızlı trenin maliyeti daha düşük değil mi?