DENİB'den Yeni Bir Rekor Daha

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından kasım ayı ihracat rakamları açıklandı. Ağustos ayında 224 milyon USD’lik ihracatla tüm zamanların rekorunu kıran Denizli İhracatçılar Birliği, Kasım ayında gerçekleştirilen ve bir önceki seneye kıyasla yüzde 20 artarak 230 milyon USD’yi geçen ihracatıyla yeni bir rekora imza atmış oldu. Ocak-Kasım dönemi ihracatı ise yüzde 14,7 artarak 2 milyar 247 milyon USD’ye ulaştı.

DENİB'den Yeni Bir Rekor Daha
banner1262

Denizli İhracatçılar Birliği, Kasım ayında gerçekleştirilen ve bir önceki seneye kıyasla yüzde 20 artarak 230 milyon USD’yi geçen ihracatıyla yeni bir rekora imza atmış oldu.  
Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda ihracattaki rekorların şaşırtıcı olmadığını belirten Denizli İhracatçılar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Süleyman Kocasert, “Daha önceki değerlendirmelerimde, dünya ekonomisinin yeniden büyüme yönünde güçlü sinyaller vermesinin yılın geri kalanı için yeni rekorların ipucu niteliğinde olduğunu belirtmiştim. İhracatta Atılım Yılı ilan edilen 2017’de üst üste rekorlar kırmak son derece sevindirici ve cesaret verici. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise kasım ayında yüzde 23,7 artarak 300 milyon USD olarak gerçekleşti. Yılın ilk 11 aylık döneminde ise Denizli ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 10,6 artışla 2 milyar 792 milyon USD oldu” dedi.  
 
‘GÜÇLÜ İHRACAT BÜYÜMEYİ DESTEKLİYOR!” 

Ülke ihracatının emin ve güçlü adımlar ile ilerlediğine şahit olduklarını ifade eden Kocasert, “Ülkemiz ihracatında da güçlü artışlar yaşandığına ve hedeflerimize emin adımlarla ilerlediğimize şahit oluyoruz. Kasım ayında yüzde 14,2 artan ülkemiz ihracatı 13 milyar 629 milyon USD’ye ulaştı. Yılın geride bıraktığımız ilk on bir ayında ise yüzde 10,7 artan ihracatımız 142 milyar 663 milyon USD olarak gerçekleşti. Böylelikle, 2016 yılının genelinde ulaşılan toplam ihracat rakamını kasım ayı itibariyle yakalamış olduk. Değinmek istediğim bir diğer önemli husus da ihracatımızın büyüme rakamlarına pozitif katkı sağlaması. İlk çeyrekteki yüzde 5,2’lik büyümenin 2,3 puanının, ikinci çeyrekteki yüzde 5,1’lik büyümenin ise 1,7 puanlık kısmının ihracat katkısıyla olması motivasyonumuzu daha da artırdı. Birkaç gün sonra açıklanacakgüçlü ve dünya ortalamasını geride bırakacak üçüncü çeyrek büyüme rakamlarımızda ihracatın yine pozitif katkı sağladığını göreceğiz” dedi.  

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243