Dağlardan topladığı taş parçalarını göz alıcı güzelliğe dönüştürüyor

Denizli’de doğadaki taşlara merak salan Hazım Bozca, kent genelindeki dağ ve tepeleri gezerek topladığı taşları birbirinden güzel takılara dönüştürüyor.

GÜNCEL 20.10.2020, 14:52
Dağlardan topladığı taş parçalarını göz alıcı güzelliğe dönüştürüyor
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

Denizli’de yaşayan 46 yaşındaki Hazım Bozca internet üzerinde doğal taşlardan satışa sunulan kolye ve bileklikleri görmesi üzerine merak saldı. Bir süre konu üzerine araştırma yapan Bozca, daha sonra bu mesleğe başlama kararı aldı. Denizli genelinde dağlarda taş toplayan Bozca, önce türlerini daha sonra bu taşlardan neler yapabileceğini araştırdı. İnsanların umursamadığı taşları kendi atölyesinde işleyen Bozca, önce topladığı taşları türlerine göre ayırıyor. Daha sonra taşların üzerine çizdiği şekillere göre kesiyor ve ardından zımparadan geçiriyor. Atölyede Bozca’nın elinden geçen taşlar, ilk bakışta basit bir taş parçası olarak görünse de uygulanan işlemlerin ardından göz alıcı güzelliklere kavuşuyor. Daha sonra bu taşları kolye ve ya bileklik yaparak satışa sunuyor.

Türkiye genelinden taş getirtiyor
Denizli’de belirli türde taşların bulunduğunu belirten Hazım Bozca, “Taşları Aydın Çine, Denizli, afyon dağlarından topluyoruz. Bulamadıklarımızı Erzurum, Bursa ve Balıkesir’den getiriyoruz. Genel olarak Denizli ve Aydın Bölgesine kendimiz gidiyoruz. Gidemediğimiz yerlere getirttiriyoruz. Genelde taşları tanıyoruz ama tanımadığımız taşları olduğunda kestikten sonra anlıyoruz. Bu taşları çevre biliyor. Şifa taşı, kolye, takı olarak alanlar var” dedi.

Kaynak: İHA - DENİZLİ
Yorumlar (9)
Pervin 6 ay önce
Çok güzeller nasıl temin edebiliriz ve fiyatlarını öğrenebilirmiyiz.
Necla isik 6 ay önce
Çok guzeller ellerinize sağlık mavi taşlı takım harika
Necla isik 6 ay önce
Çok guzeller ellerinize sağlık mavi taşlı takım harika
Birsen aslan 6 ay önce
Muhteşem ellerinize sağlık
Rengin Tozun 6 ay önce
Muhteşem
Meltem 6 ay önce
Ellerinize sağlık. Muhteşem görünüyorlar
MTA 6 ay önce
Ekmeğini taştan çıkarmak, bu olsa gerek.
Necati 6 ay önce
Bu taşların daha güzeli var bende değerlendirme bilirmiyiz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın