Dağ balı nedir Dağ balı faydaları nelerdir

GÜNCEL 15.12.2021, 11:10
Dağ balı nedir Dağ balı faydaları nelerdir
banner1749

Hastalıklarla baş etmek için sık sık tercih edilen organik bal, çeşitli üretim şekillerine göre farklılık gösterir. Yüksek dağlarda yetişen çiçeklerden elde edilen bitkilerin nektar ve polenlerini toplayan arılar tarafından üretilen dağ balı, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Dağ balı, çeşitliliğin geniş olduğu yüksek yaylalarda üretilir. Farklı bitkilerin nektarlarından elde edilen bu ürün, düzenli tüketilmesi karşısında sağlık açısından çok faydalıdır. Dağ balının en önemli özelliği pek çok çiçekten topladıkları nektarlar sonucunda üretilmesidir. Bu özelliği sayesinde aromatik bir tat sunan dağ balı, kekik, alıç, lüzea, radiola, melisa gibi kokusuyla dahi herkesi etkilemeyi başaran bitkilerin karışımından oluşur. Çeşitliliğin yoğun olması, bu bal daha vitaminli ve değerli olmasını sağlarken, faydaları konusunda da zenginleştirir. Nektar toplanan bitkilerin çeşitliliği fazla olması sebebiyle en yararlı ballar arasındadır. İlkbahar ve sonbahar aylarının sonuna doğru hasat edilir.

Dağ balının faydaları

Karbonhidrat, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor, bakır gibi zengin içeriği sayesinde her hastalığa karşı kalkan görevi göre dağ balı, metabolizmayı destekleyen temel besinlerin başında gelir. İçerisinde bulunan her bir vitamin vücudun görevlerini başarıyla sonuçlandırmak için destekler. İçerisinde bol miktarda B vitamini yer alan dağ balı, metabolizmanın çalışma gücünü artırarak hastalık halinde iyileşme süresini daha da hızlandırır. C vitaminin bol miktarda bulunması, sinir sistemi üzerinde yardımcı olan bir antioksidandır. Kanın pıhtılaşması ve kemik dokusunun güçlenmesi üzerinde oldukça etkili olan K vitamini açısından son derece zengin olan dağ balı, E vitaminiyle de vücuda pek çok faydası bulunur. Organik ürünlerden alınan karbonhidratlar veya diğer bir şekilde söylemek gerekirse şekerler, vücudun enerji ihtiyacını sağlıklı olarak karşılar. Organik balların vücuda faydaları saymakla bitmeyecek cinstendir. Yüklü miktarda antioksidan özelliği sayesinde, hücre yenilemesi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Dağ balının organlar üzerinde pek çok faydası olduğu gibi aynı zamanda maska şeklinde kullanıldığında yüz içinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak dağ balı tüketilmesi karşısında saç ve tırnak sağlığı açısından da son derece önemlidir.

Yorumlar (0)