banner1120
banner1029
13 Temmuz 2016 Çarşamba 12:28
1531 Okunma
Çeke İade-i İtibar Geliyor
AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, ticari yaşamı kolaylaştırıcı yasal düzenlemeleri kararlılıkla hayata geçirmeye devam ettiklerini söyledi. Şahin Tin; “Ticareti güvenli bir liman haline dönüştürmek için işletmelerimizden gelen talepler doğrultusunda yeni çözümler üretiyoruz. Karşılıksız çek konusunda ağır yaptırımlar getiriyoruz” dedi.
 
AK Parti Denizli Milletvekili, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Kâtip Üyesi Şahin Tin, TBMM görüşmeleri devam eden çek yasasının ilişkin ayrıntılarını paylaştı. Şahin Tin, “Çek yasasında yapılan düzenlemelerle karşılıksız çek düzenlenmesinin önüne geçilecek” dedi.
 
Milletvekili Şahin Tin, ticari yaşamı kolaylaştırmak için yeni düzenlemelerin yapıldığını ve kötü niyetli çek kullanımına yaptırımlar uygulanacağını söyledi. Şahin Tin; “Toplumun her kesiminden gelen talepler bizim için kıymet arz ediyor. Bu manada işletmelerimizin sesine de kulak tıkamıyor ve kayıtsız kalmıyoruz. Ticaretin önündeki engelleri sırasıyla ortadan kaldırmaya devam ediyoruz. Bazı çevreler tarafından çek bilindiği gibi suistimal edilmeye müsait bir ticari araç haline gelmişti. Biz bu yeni düzenlemeyle çeki güvenli bir ticari araç haline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
 
Milletvekili Şahin Tin; “Karşılıksız çek düzenlemek fiili, adli para cezası verilmesini gerektiren bir suç olarak düzenlenmekte ve çekin karşılıksız çıkması durumunda adli takip talep doğrultusunda değil şikâyete bağlı olarak yapılacak. Ayrıca karşılıksız çek düzenleme suçuna ilişkin şikâyetler süreci çabuklaştırmak ve mağduriyetleri en aza indirmek için cumhuriyet savcılıklarına değil direkt icra mahkemelerine yapılacak. Yine çek hesabı açtırmak isteyenler, bankalara adli sicil kayıtları vermek zorunda olacaklar. Yapılan bu düzenlemeyle bankalara, talep sahibinin çek hesabı açma yasağının bulunup bulunmadığını kontrol yükümlülüğü getiriliyor. Çek hesabı sahibinin gerçek kişi olması durumunda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının, tüzel kişi ise varsa MERSİS numarasının çek üzerine yazılması zorunlu hale getirilerek, çek düzenleyen kişi net bir şekilde tespit edilecek ve çekin karşılıksız çıkması durumunda yapılacak işlemlerde doğru kişi bulunacak. Karekodlu çek düzenlenen lehtara teslim aldığı çeki karekod okutma ve bilgi paylaşımı sistemine kaydetme yükümlülüğü verilerek çekin izlenmesi sağlanacak” dedi.
 
Şahin Tin; “Karşılıksız çek bedeli, hesaplanacak yasal faiziyle birlikte yargılama aşamasında ödendiği takdirde, kişinin ekonomik hayattaki itibarının korunmasının sağlanması adına mevcut madde metnine nazaran, hukuken olumlu yönde bir düzenleme getirilecek. Bu düzenlemeyle, keşidecinin karşılıksız çek düzenlemeninağır sonuçlarından kurtarılarak ticari itibar korunacaktır. Ayrıca karşı tarafın da alacağına kavuşması sağlanmış olacaktır. Etkin pişmanlık, Türk Ceza Kanununda hüküm verilinceye kadar uygulanabilirken, Çek kanununda hükmün kesinleşmesinden sonrada uygulanabilecektir.Hükmedilecek adli para cezası, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamayacak. Karşılıksız çek suçu nedeniyle ön ödeme, uzlaşma ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair hükümler uygulanmayacak. Şayet karşılıksız çekte Adli para cezası ödenmez ise, doğrudan hapis cezasına çevrilecek” dedi.
 

haberdenizli.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.