Çağdaşlık Adına İlkellik, Pedagoji Altinda Marjinallik Sergileniyor

Pamukkale ilçesinde bulunan Hürriyet Ortaokulu öğrencileri 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri haftası nedeniyle okulun yanında bulunan Delikliçınar Yeni Camiini ziyaret etmiş ve hemen akabinde bazı hastalıklı bedenler üzerindeki semptomatik etkisini göstermiştir.

Çağdaşlık Adına İlkellik, Pedagoji Altinda Marjinallik Sergileniyor
Egitim Bir Sen Denizli şubesi Başkanı tarafından yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi.
Cami ziyaretinin öğrencilerde farkındalığı artırma konusundaki yerindeliğiyle takdir edilmesi gereken bir davranış olması, birilerinin hastalıklı zihniyeti sayesinde kendi bağlamından kopartılmaya çalışılarak ideolojik hezeyanlarla kerih gösterilmeye çalışılıyor. Çağdaşlık adına ilkellik, pedagoji altında marjinallik sergileniyor.

Demokrasi, pedagoji, bilimsellik, düşünce özgürlüğü kavramlarını kendi kadük zihniyetlerinin taşıyıcı unsuru sanan bu zihniyet, dine dair ne varsa, alerjik tutumundan vazgeçmiyor. Dini öğrenme alanının içine almaya üşenen demokrasi anlayışı, kendi içinde tutarlılığı olmayan en küçük faaliyette zihniyet kusması, öbür dünyaya dair olan ne varsa pozitivizme kurban vermiş bir kıtlık alanı, diğer derslerde olduğunda övgü dizdiği mekân tercihlerini cami olduğu için sövgüye maruz bırakan anlayış iflah olmaz hastalıklı bir anlayıştır. Dünyada tedavülden kalkmış bir ideolojinin avuntularından destan türeten, cakalı kavramlarıyla modernlik havası altında inancı küçümseyen; ezanı Türkçeleştirerek ruhundan eden, camileri ahır yaparak kutsiyetinden uzaklaştıran, dini olan ne varsa dudak büken bu tezvirat; marjinalliği ayyuka çıkmış, halkın itibar etmediği bir sekerat halidir.

Ülkemize gelen turistlerin tarihi mekânları gezerken türbelere ve camilere uğramalarını turizme ya da kültüre aykırı buluyor musunuz ya da yurt dışına giden insanlarımızın Osmanlı padişahlarının camilerini ve eserlerini ziyaret etmelerini; yersiz ve gereksiz vakit kaybı olarak mı değerlendiriyorsunuz? Çocukların 11-14 yaşlarında camiye gitmiş olmalarını, Cami ve Din Görevlileri hakkında bilgi sahibi olup, bidat ve hurafelerden uzaklaşmak için sorularına yanıt aramalarını hayata mı aykırı buluyorsunuz?
Milletimizin en hassas olduğu konulara duyduğunuz alerji sebebiyle millete yabancılaştığınız için, sendikalarınızla marjinal, anlayışınızla fasit, cümlelerinizle fasaryasınız. Ülkenin doğal manevi iklimine uyum sağlamadıkça, endemik varlıklar olarak kalmaya mahkûm olacaksınız.

Dilinizden düşürmediğiniz demokrasiyi hazmedememişsiniz, bilimselliği tutarlılığından etmişsiniz, pedagojiyi ideolojik saplantılarınıza yem etmişsiniz. Sizin algı oyunlarınız milletimizin olgularını değiştirmeyecek. Gayretli ve yenilikçi öğretmenlerin sıra dışı dersini anlayamamış, yorumlayamamış; söz konusu din olduğunda ön yargıları son yargısı olan bu kafaya ne desek az ne anlatsak boş…  
 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER