banner1029

Bu Kez Ödülü Denizli Horozu Değil,  Denizli Tavuğu Aldı

Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen  'Türkiye Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisinde Denizli’den yarışmaya katılan Hasan Yılmaz’a ait Denizli Tavuğu, 96 puanla en iyi tavuk ödülünü aldı. 

Bu Kez Ödülü Denizli Horozu Değil,  Denizli Tavuğu Aldı

HABERDENİZLİ.COM

Bu yıl ilki gerçekleştirilen  'Türkiye Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi' 4-7 Ocak tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Gösterime 32 ilden 80 yetiştiriciyi katılırken, Gösteri kapsamında yetiştiriciler, çoğunluğunu süs tavuklarının oluşturduğu 30 ırkta yaklaşık 600 kümes hayvanını, yarışma için yetkililere teslim ettiler ve heyet tarafından başarılı hayvanlar derecelendi ve sahiplerine kupaları ve madalyaları verildi.

Gösterimde İbik, kanat ve ayak yapısı, formu, desenleri, tüy ve göz rengi gibi kıstaslarla değerlendirilecek hayvanlar arasından "en bakımlı" olanları, farklı ülkelerden 6 hakemin puanlamasıyla belirlendi.
Gösterimde Salonun en iyi horozu bir Osmanlı ırkı olan sultan ırkından 96 puan ile Galip Yılmaz, Salonun en iyi tavuğu bir Türk ırkı olan Denizli ırkından 96 puan ile Hasan Sağlam, Şampiyon, büyük şampiyon, özel Onur ödülü Light Brahma’ da 96 puan ile Emrah Bilgi’nin horozu, Sultan - Galip Yılmaz, Silver wyandotte - İbrahim Yüksek, Bso Brahma - Ali Karakuş, Blue light Colombian Brahma - Galip Yılmaz Light Brahma Faruk Çelik, Salonun en iyi koleksiyonu Light Brahma - Fuat Güldü ödüllerini hakemler tarafından aldılar.

Fuara Denizlili 3 yetiştirici 27 kümes hayvanıyla katıldı. Farklı kategorilerde 4 şampiyonluk elde eden yetiştiriciler, bir de ikincilik elde etti. Eski bir Türk ırkı olan Denizli tavuğu, fuarda en iyi tavuk ödülünü aldı. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243