Bodrum Beldeleri

GÜNCEL 25.02.2022, 13:54
Bodrum Beldeleri

Türkiye’nin en gözde güzidei tatil kentlerinden bir tanesi olan Bodrum her yıl milyonlarca ziyaretçiye kucak açmaya devam ediyor. Yerli ve yabancı her yıl milyonların akın ettiği Bodrum, hem güneşi hem de birbirinden farklı koyları ile ziyaretçileri kendilerine hayran bırakıyor. Birbirinden farklı koylar ile adeta ziyaretçilere cennetten bir köşe sunan Bodrum’da yapılacak pek çok da aktivite yer alıyor. Bunlara ek olarak tatilciler bu koyları Bodrum yat kiralama sayesinde diledikleri gibi dolaşabiliyor ve eğlenceli unutulmaz anlar yaşayabiliyorlar.

Bodrum beldeleri ile de epey ünlü bir tatil kentidir. Kendine has özelliklere sahip olan bu tatil beldeleri 12 ay boyunca hem ülke içinden hem de ülke dışından ziyaretçileri kabul ediyor. Bodrum beldeleri denince akıllara ilk gelen belde Akyarlar oluyor. Bodrum için çok farklı olan Akyarlar’ın her yeri adeta başka bir cenneti gözler önüne seriyor.

Bodrum Beldeleri

1 – Akyarlar

Bodrum merkeze 22 km uzaklıkta olan bu belde, yazın serin suyu ile ziyaretçilerin en çok tercih ettikleri beldelerden biri haline geliyor. Akyarlar beldesinde ziyaretçiler kamp alanları ve kaliteli konaklama tesisleri ile keyifli zaman geçirebiliyorlar. Birbirinden farklı restoranların da yer aldığı Akyarlar’da deniz sörfü yapabilmek için de pek çok alan bulunuyor.

2 – Aspat(Çökertme)

Aspat’ın aslında mitolojik adı Aspardos’tur. Bir diğer adı da çökertme olan bu belde tarıma elverişsizliği ile bilinir. Aslında Karyalılar döneminden beri olan bu belde, verimsiz olduğu için bu ismi almıştır. Zamanında Evliya Çelebi’nin de Seyehatnamesinde yer verdiği Aspat devasa kayalar üzerine kurulmuş bir kaleye de ev sahipliği yapmaktadır. Bu kale günümüzde kalıntılardan oluşsa da beldenin bir dönem en önemli özellikleri arasında yer alıyordu.

3 – Bardakçı

Bodrum kentine 500 metre mesafede olan Bardakçı beldesine hem karadan hem de denizden ulaşabilmek mümkün. Bünyesinde birçok dinlenme tesisi bulunduran Bardakçı beldesi, 250 metrelik bir kum plajına da ev sahipliği yapıyor. Buna ek olarak bu beldenin deniz tabanı da kumdan oluşmaktadır.

4 – Bağla

Bodrum kentine 15 km mesafede bulunan Bağla beldesi de Bodrum’un en güzide mekanları arasında yer alıyor. Oldukça güzel bir plaja sahip olan Bağla kenti, yazlıklarında bulunduğu beldeler arasında yer alıyor. Bu bölge de güzel derece de restoran ve otellerin de yer aldığı biliniyor. Bodrum tekne turları vasıtası ile de bu koya gidilebilir.

5 – Bitez

Harika plaja ve pırıl pırıl bir denize ev sahipliği yapan Bitez, Bodrum’a 7 km mesafede yer alıyor. Doğası ile ziyaretçilerin gönlünü fetheden Bitez beldesi, sakin bir tatil geçirmek isteyen ziyaretçilerin en çok tercih ettiği bölge olma özelliğine sahip. Son olarak bu bölge deniz sörfüne de oldukça uygun bir konumda yer alıyor.

6 – Gümbet

Dinlenme ve eğlence merkezi olarak adından söz ettiren Gümbet, Bodrum’a 3 km uzaklıkta bulunuyor. Çok sayıda otel, bar ve restorana ev sahipliği yapan Gümbet, tam anlamıyla bir tatil beldesidir. Alışveriş alanları ile ziyaretçilerin her isteğine de cevap veren tatil yeri, denizi ve güneşi ile de oldukça iddialı bir konumda yer alıyor.

7 – Güvercinlik

Bodrum’a en yakın beldelerden bir tanesi olan Güvercinlik, çevresinde birbirinden farklı otellere ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Çam ormanı ve zeytinlikler ile kaplı olan bu belde de deniz pırıl pırıl bir yüzeye sahip.

8 – Kadıkalesi

Modern konaklama tesistelerinin yer aldığı Kadıkalesi, Turgutreis’in 4 km kuzeyinde yer alıyor. Berrak bir denize sahip olan bu belde Bodrum’a 23 km’lik bir uzaklığa sahip. Kumlu plajı ile beğenileri toplayan belde Bodrum’da oldukça popüler bir noktada yer alıyor.

9 – Karaincir

İki tepe arasında yer alan ve neredeyse hiç rüzgar almayan Karaincir beldesi, Bodrum’a 24 km uzaklıkta bulunuyor. Kumlarla kaplı 500 metrelik bir plaja sahip olan Karaincir, tam bir güzellik abidesi.

10 – Turgutreis

Bodrumdan 18 km gidince karşısına çıkan beldedir Turgutreis. Turgutreis’in özelliği tarihi bir isimden adını almasıdır. Osmanlı döneminin önemli kaptanlarından olan Turgut Reis’den adını alan bu belde profesyonel sörfçülerin de tercih ettiği beldelerden bir tanesi oluyor. Düzenli bir yapılaşma içerisinde olan bu belde de hafta bir pazarlar da kurulmaktadır. Güçlü rüzgarlar alan Turgutreis, sörfçülerin en çok uğradığı yerlerden bir tanesidir.

11 – Ortakent(Yahşi)

Çok uzun bir plaja sahip olan Ortakent, Bodrum’a 13 km mesafededir. Bodrum’un en güzel plajları arasında bulunuyor desek yanlış olmaz. Denizi kıyıdan hemen sonra derinleşmeye başlayan bu belde de su sporları için pek çok malzemeyi bulmak mümkündür. Bodrum’a doğru güzel manzaralara ev sahipliği yapan Ortakent, ziyaretçilerin uğrak noktalarından bir tanesidir.

Bodrum kentinin etrafında pek çok belde yer almaktadır. En çok ziyaretçilere ev sahipliği yapan beldeler yukarıda yer almaktadır. Bodrum’a gelen pek çok ziyaretçi Bodrum tekne kiralama fırsatı ile bu beldeleri deniz üzerinden de görebilmektedirler. Her yıl gelen milyonlarca ziyaretçi Bodrum tekne kiralama imkanı ile çeşitli koyları da daha yakından görme fırsatı elde ediyorlar.

Bodrumda pek çok tekne kiralama yöntemi bulunuyor. Teknelerin boyları ve özellikleri birbirlerine göre farklılıklar gösterirken ücretleri de ciddi anlamda farklılıklar göstermektedir. Dileyen ziyaretçiler bu beldelere Bodrum tekne kiralama yöntemi ile de gidebilir ve güneşin tadını çıkarabilirler.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
19
parçalı az bulutlu