Bakır Gübresi

GÜNCEL 25.04.2022, 12:02
Bakır Gübresi

Bitkilerin de tıpkı insanlar gibi büyüyüp gelişmesi için yeterli ve düzenli şekilde beslenmesi gerekir. Toprak bitki besin elementleri yeterli düzeyde bulunmadığından bitkilerin dışarıdan gübre takviyesiyle beslenmesi gerekiyor.

Gübre Nedir?

Gübreler, içerisinde bitkilerin gelişmesinde ve büyümesinde önemli yere sahip olan; azot, fosfor, potasyum, karbon, hidrojen, çinko bakır, demir ve magnezyum gibi bitki besin elementleri bulunduran kimyevi veya organik maddeler olarak tanımlanıyor

Bakır Gübresi Nedir?

Bitki besin maddeleri, makro besin maddeleri ve mikro besin maddesi olarak iki ana gurupta yer alıyor. Makro gurupta karbon, hidrojen, oksijen azot fosfor, potasyum, kükürt ve kalsiyum yer alırken mikro gurupta; demir, çinko, mangan, molibden, bor, klor ve bakır yer alıyor. Gübreler çoğu zaman içeriklerine göre nitelendiriliyor. İçeriğinde bakır bitki besin elementi bulunan gübre bakır gübresi çinko bulunduran ise çinko gübresi olarak tanımlanıyor.

Bakır Gübresinin Faydası Nedir?

Gübreler temelde bitkilerin büyümesine gelişmesine katkı sağlıyor. Bu gübreler arasında önemli yeri bulunan bakır gübresi fotosentezin temelindeki klorofilin üretimi, solunum ile protein sentezinde önemli yere sahip olan bir elementtir.

Bakır ayrıca bitkileri hastalık ve zararlılara karşı koruma özelliği olan bir elementtir. Özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde meyve ağaçlarının dezenfeksiyonu bordo bulamacı denilen ve bakır preparatları kullanılarak elde edilen kimyasal ile yapılıyor.

Bakır Gübresinin Eksikliğinde Ne Olur?

Bakır toprakta eser miktarda bulunan bir bitki besin elementidir. Bu nedenle mutlaka dışarıdan bitkilere verilmesi gerekiyor. Bakırın bitkilerde eksiğinde, genç yapraklarda sararma, çiçeklerde bozulma ve dökülme, meyvelerde çatlama, kök gelişiminde bozulmalar, sürgün uç kısımlarında geriye doğru ölümler, bitki büyümesin durması cüceleşme gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Bitkide bakır eksiğinde oraya çıkar bu durumların tamamı doğrudan verime etki etmekte ve bitkisel üretimde rekoltenin düşmesine neden olabiliyor. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için sulamanın yanında, düzenli, dengeli ve bitki ihyacına göre gübrelemek yapmak son derece önemli olduğu görülüyor. Özellikle bakır bitkiler için mikro besin elementi gurubunda yer alan bir kimyasal olduğundan, yapraktan verilmesi eksiğinin hızlı ve etkili şekilde giderilmesi yönünde önem arz ediyor. Bakır gübresi hakkında daha fazla bilgiyi https://www.ufuktarim.com/bakir-gubresi adresinden bulabilirsiniz.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
19
parçalı az bulutlu