banner1120
banner1029
04 Mart 2015 Çarşamba 10:01
366 Okunma
BAKANIN ONAYIYLA DEĞİŞEBİLECEK

İç Güvenlik Paketi'nin Genel Kurul görüşmelerinde 12 saat süren çalışma sonucu 34, 35 ve 37. maddeler kabul edildi. Paketin 36. maddesi'nde, gerek görüldüğü takdirde Polis Akademisi Başkanı'nın dört yıllık görev süresi sona ermeden önce görevinden alınabilmesine izin verilmesi paketten çıkarıldı.

Paketin kabul edilen 37. maddesi ile Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) İçişleri Bakanı'nın onayıyla polis meslek eğitim merkezine (PMEM) dönüştürülebilecek.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ'NİN GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

Genel kurulda kanun tasarı ve tekliflerinin görüşmelerine başlandı. Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülmesine geçildi.

POLİS MESLEK YÜKSEK OKULUNDAKİ DEĞİŞİKLİKLERLE İLGİLİ MADDELER KABUL EDİLDİ

Tasarının 34. maddesi ile ilgili görüşmelere milletvekilleri tarafından verilen önergelerin görüşülmesiyle başlandı. İç güvenlik paketinin 34. maddesi görüşüldü. 208 milletvekilinin katıldığı elektronik oylama sonucu 208 Evet oyu ile 34. madde kabul edildi. Kabul edilen 34. Maddeye göre 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 2'nci maddesinin birinci fıkrasının s bendi şu şekilde değiştirildi: "Öğretim Elemanları: Akademi, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, enstitü, polis meslek eğitim merkezi müdürlükleri ve polis meslek yüksek okullarında görevli öğretim üye ve yardımcıları ile öğretim görevlileri ve okutmanları"

Paketin 35. maddesinin görüşmelerine geçildi. Görüşmesi tamamlanan 35. maddenin oylamasına 213 milletvekili katıldı. Elektronik oylama sonucu 208 Evet ve 5 red oyu ile 35. madde kabul edildi. 35. maddeye göre 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 3. maddesinin c bendi, "Ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan polis meslek yüksekokulları ile polis meslek eğitim merkezlerinde polis memuru yetiştirilmesini sağlamak" şeklinde değiştirilerek, "Emniyet Teşkilatı personelinin ihtiyaçlarına uygun eğitim programları hazırlamak, koordine etmek ve eğitim ihtiyaçlarının en üst düzeyde karşılanmasını desteklemektir" ibaresi eklendi.

POLİS AKADEMİSİ BAŞKANI'NIN GÖREVDEN ALINMASI MADDESİ PAKETTEN ÇIKARTILDI

İç güvenlik paketinin 36. maddesinin görüşülmesine geçildi. Verilen 3 önerge ile maddenin güvenlik paketinden çıkarılması istendi. Önergelerin AK Partili vekillerin oylarıyla kabul edilmesi ile birlikte 36. madde paketten çıkarıldı. Bu madde, Polis Akademisi Başkanı'nın gerek görüldüğü takdirde, dört yıllık görev süresi sona ermeden önce de görevinden alınabilmesiyle ilgili düzenlemeydi.

POLİS MESLEK YÜKSEK OKULLARI BAKAN ONAYI İLE MESLEK EĞİTİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Paketin 37. maddesinin görüşülmesine geçildi. Madde üzerine yapılan görüşmelerin ardından elektronik oylama yapıldı. 215 milletvekilinin katıldığı oylamada 204 evet ve 11 red oyu çıktı. Kabul edilen maddeye göre 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu'nun 10'uncu maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere şu fıkra eklendi: "Birinci fıkra hükümlerine göre kurulan polis meslek yüksekokulları Bakan onayı ile polis meslek eğitim merkezine dönüştürülebilir. Dönüştürülen polis meslek yüksekokullarında görev yapmakta olan personel, ayrıca bir işleme gerek olmaksızın polis meslek eğitim merkezi kadro ve görev unvanlarına uygun kadrolara atanmış sayılırlar. Polis meslek eğitim merkezleri Başkanlığa bağlı olarak faaliyetlerini yürütür." Kabul edilen maddeye göre Polis Meslek Yüksekokulları İçişleri Bakanı'nın onayıyla polis meslek eğitim merkezine dönüştürülebilecek. Buradaki personel, ayrıca bir işleme gerek olmaksızın polis meslek eğitim merkezi kadro ve görev unvanlarına uygun kadrolara atanmış sayılacak.

haberdenizli.com

Son Güncelleme: 04.03.2015 10:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.