Bakan Soylu, En Çok Eroin Kullanılan İlin Denizli Olduğunu Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: (Atık sularda uyuşturucu madde analizi çalışması) 18 büyük ilimiz arasında Denizli'nin eroin kullanımında birinci sırada oldugunu, bu sayede kesinlestirdik.

GÜNCEL 07.10.2020, 16:01 07.10.2020, 16:08
Bakan Soylu, En Çok Eroin Kullanılan İlin Denizli Olduğunu Açıkladı

HABERDENİZLİ.COM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Onları (bağımlı annelerini) hissetmeden, görmeden sırça köşklerde bu mücadele başarılı olamaz. Meseleyi sadece uyuşturucu kullanan çocuk olarak görmek, yanılgıların en büyüğüdür." dedi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla "En İyi Narkotik Polisi: Anne" projesini hayata geçirdi.

Uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmasının yürütüleceği proje kapsamında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katılımıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığında panel gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Bakan Soylu'nun projenin çıkış hikayesini anlattığı video ve İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk birimlerince rekorların kırıldığı 2019'da gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin video gösterildi.

Kendisinin artırılmış gerçeklik (AR) tekniğiyle çekilen ve metruk bir binada gibi gösterildiği videoda Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Aslında tüm olan bitenin, hep böyle yerlerde oldugunu zannediyoruz. Bizden uzakta, bizim görmedigimiz, bize yakın olmayan yerler... 2017'de uyusturucudan ölen 941 gencin, sonraki yıl 657 ve geçen yıl ölen 342 gencin de zaten buralarda yasadıgını ve buralarda yitip gittigini düsünüyoruz. Kim bilir, belki de onları kimsenin tanımadıgını, kimsenin özlemedigini zannediyoruz. Geçen yıl yakaladıgımız 11 milyon captagonun, 8,6 milyon ectasynin, 20 ton eroinin, 64 ton esrarın, metamfetaminlerin, kokainlerin ve daha belki adını bile duymadıgımız o zehirlerin hepsinin, sadece buralarda kullanıldıgını zannediyoruz. PKK magaralarında yakaladıgımız uyusturucu haplar da belki suralarda bir yerlerdedir."

"Denizli, eroin kullanımında birinci sırada"

Videoda uyuşturucuyla mücadele çalışmalarına ve operasyonlara değinen Soylu, sehirlerin atık sularında uyusturucu madde analizi yaptıklarını belirterek "18 büyük ilimiz arasında Denizli'nin eroin kullanımında birinci sırada oldugunu, bu sayede kesinlestirdik. Keza uyusturucu riski en yüksek illerin İzmir, Antalya, Gaziantep, İstanbul ve Adana, risk durumu en düsük illerimizin de Tokat, Kütahya, Gümüshane, Ordu ve Tunceli oldugunu yaptıgımız saha arastırmalarıyla netlestirdik." diye konuştu.

Uyusturucu bagımlıları üzerinde yaptıkları son arastırmada, bagımlıların yüzde 89,8'inin annesinin, ev hanımı oldugu ve bagımlıların uyusturucuyu kullandıgı yerler arasında ilk sırayı yüzde 47,5 ile kendi evlerinin aldığını belirten Soylu, bağımlıların uyuşturucuyu sadece metruk ve terkedilmiş alanlarda değil, insanların gözü önünde kullandığına dikkati çekti.

Yorumlar (0)