Aydın - Denizli otoyolu kamulaştırması hakkında açıklama

Aydın Denizli otoyolunun yapımına başlanmasının ardından otoyolun geçtiği Duacılı ve Beylerbeyi mahallelerinde arazisi olan vatandaşlar isyan etti. Kamulaştırma yapılacağından haberi olmayan vatandaşlar dönümüne 17 bin 400 TL verilen yerler için dava açmaya hazırlanıyor.

GÜNCEL 25.12.2020, 09:33 25.12.2020, 11:36
Aydın - Denizli otoyolu kamulaştırması hakkında açıklama
banner1656

HABERDENİZLİ.COM

İnşaatı 11 kez ertelenen ve yıllardır seçim vaadi olan Aydın - Denizli otoyolunun yapımına başlandı. 2022 yılında bitecek otoyolun projesinde, üzerinden yol geçecek olan araziler acil kamulaştırma kararları alındı. Arazilerinden otoyol geçtiğini ve çalışmaların başladığını gören Beylerbeyi ve Duacılı mahalle sakinleri ise bu duruma isyan etti. Kamulaştırma yapılacağından haberi olmayan ve kendilerine haber verilmediğini belirten mal sahipleri kendilerine teklif dahi sunulmadığını iddia etti. Yolun geçeceği arazilerin verimli tarım arazileri olduğunu, içlerinde evlerinin ve dikili ağaçlarının olduğunu belirten köylüler ise kamulaştırma için haklarını istiyor. Yanlarında kimsenin durmadığını herhangi bir kurumdan cevap alamadığını belirten mal sahipleri ise mahkeme yoluna gitmeye hazırlanıyor.

Raziye Akışık: “Kamulaştırma bedeli dikilen ağaçların fidan parası değil”

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık Sarayköy İlçe Başkanlığı ziyaretinin ardından Aydın - Denizli otoyolunun geçtiği arazi sahipleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kamulaştırma yapılan arazi sahipleri ile görüşen Akışık “Sadece Beylerbeyi’nde üzerinden yol geçen 92 parsel verimli arazi var. Duacılı’da durum yine aynı. Bu parsellerin ise çoğu miras malı. Bu insanların atalarından kalan topraklarının üzerinden yol geçiriyorsun, arazi sahiplerine haber bile vermiyorsun. Acil kamulaştırma ile arazi sahiplerine ödenecek tutarı da kendin belirliyorsun. 17 bin 400 TL’ye bırakın Sarayköy’ü bırak hiçbir yerden bir dönüm yer alamazsın. Bu belirlediğin kamulaştırma bedeli, bu insanların diktiği ağaçların fidan parası bile değil. 2 sene önce TEİAŞ hak sahiplerine 100 bin bedelle burada bir santral kuruyor ve arazi sahiplerine hak ettiği değeri veriyor. Ama ne hikmetse kurulan santralin yanında ki üzerinden otoyol geçen verimli arazi için kamulaştırma bedeli için 17 bin 400 TL veriyor. En kötüsü hiç bir şeyden haberi olmayan bu insanların arazilerine iş makinalarını sokuyor, insanların mallarını resmen gasp ediyorsunuz. Araziler üzerinde evleri olan, yetişmiş ağaçları olan vatandaşları yok sayıyorsunuz. Acilen arazi sahibi insanları bir araya getirip kamulaştırma bedellerini halka açık açık söyleyin. Söyleyin ki herkes öğrensin üzerinden yol geçecek verimli arazilerine ne kadar fiyat biçildiğini.” diye konuştu.

Bizim hakkımızı versinler

Aydın Denizli otoyolunun arazisi üzerinden geçeceğini duyan Leyla Yıldırım ise duruma isyan etti. Otoyolun geçtiği arsaların içinde 13.5 dönüm yeri olduğunu belirten Yıldırım, “Ben bu haberi aldım. Cenazeden kalktım geldim. Benim şekerim tansiyonum her şeyim var. Benim bu arazilerde zeytinim var. Benim anamdan kalma o yerler. Bizim hakkımızı versinler. Bize sormadan bir kalem ile çizip gittiler. Neden bize haber verilmiyor.” diye isyan etti.

banner1640
Yorumlar (5)
Otoyolu Engelleyin Rahatedin 3 ay önce
Bu işi de engellemeye çalışın başınız göğe ersin. Arazinin tapuda değeri başka gerçekte değeri başka. Düşük vergi çıksın diye değerini düşük gösterdiysen şikayet işe yaramaz. Sönük partinin bitik milletvekillerinin siyaset ağına düşersin. Anca kavga çıkarırlar başka bir şey yapamazlar.
Adil Akkaya 4 hafta önce
toprak doğa orman düşmanı akp reisinde ne hayır gelir maden dostu doğa düşmanıları
Kocadere 1 hafta önce
Şu an bereket sulama kanalını mafettiler otobancilar bu ova nasıl sulanacak eğer bu kanal 15 güne yapılmazsa bu ovada çok büyük olaylar olur burası kolay yandaşlara peşkeş çekilemez DSİ kocadereyi iyi bilir
Sinan kaya 4 hafta önce
Birinci sınıf sulak eşi benzeri zor bulunan yüksek verimli ovadır Denizli ovası bukadar kolay yok edileceğine mevcut yollar genişletildi.bu topraklara ihanet eden vatan hainleri de idam edilmeli ..önce işkence sonra idam
Okan 3 ay önce
Genelde bu tür işlerde elektrik kanal yol vs kamulaştırma işlerinde değerini mal sahibine sormazlar,Burası böyle devlet işine gelirse yaşa işine gelmezse terket