Akdağ’da çetin kışa hazırlıklar başladı

Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan, meteoroloji tarafından çetin geçeceği açıklanan kış için hazırlık yapmaya başladıklarını söyledi.

Akdağ’da çetin kışa hazırlıklar başladı

Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan, meteoroloji tarafından çetin geçeceği açıklanan kış için hazırlık yapmaya başladıklarını söyledi. Doğal hayattaki canlılar için ekiplerin doğaya yem bırakmaya başlandığını ifade eden Müdür Akan, Çivril ilçesi sınırları içerisinde yer alan koruma altındaki Akdağ’ da yaşayan kızıl geyikler için 235 kilogram yonca samanı ve 150 kilogram besi yemi bırakıldığını söyledi. Geçen sene kış mevsimi boyunca doğadaki canlılar için 1,5 ton yonca samanı ve 3 ton besi yeminin hayvanların yoğun geçiş yaptığı bölgelere bırakıldığını hatırlatan Akan, “Geçen yıl kış şartları çok ağır geçti. Özellikle koruma altındaki bölgelere yem bırakma işlemimizi yoğun olarak gerçekleştirdik. Afyon ve Adana gibi illerde ise doğaya yem bırakma işlemi olumsuz hava koşularında helikopter yardımı ile yapıldı. Bu yıl bakanlığımızın talimatı ile doğaya yem bırakmaya başladık. Ekiplerimiz yemleri ağaç altlarına aşırı kar yağsa da yemin üzerlerinin kapanmayacak şekilde bırakıyor. İlk etapta Akdağ’ da yaşayan kızıl geyikler için 235 kilogram yonca samanı ve 150 kilogram besi yemi yaban hayatı geliştirme sahamıza bırakıldı. Kış boyunca yem bırakma işlemimize devam edeceğiz.” Dedi.

Kuşlar içinde yem bırakılacak

Aşırı kar yağışlı günlerde kuşlar içinde yol kenarlarına buğday ve arpa bırakmaya bu yılda devam edeceklerini anlatan Müdür Akan, “Çivril Akdağ ile birlikte 20’den fazla geyiğin yaşadığı Karcı Dağı ve milli parkımız Honaz Dağı’nda da ekiplerimiz bu yıl yemleme yapacak. Kış şartları ne kadar ağır geçerse geçsin, doğadaki canlılarımızı aç bırakmayacağız. Yemleme çalışmamız ile ilgili hiçbir ödenek sıkıntımızda yok. Doğal hayatın korunmayı ve geliştirilmesi için bu tür çalışmalarında yapılması gerekiyor. Doğadaki canlılarımızı bir taraftan kaçık avcılardan korurken, diğer taraftan da aç kalmalarına engel olacağız. Şehir merkezinde bizler henüz soğuk günler yaşamadık, ama çevre bölgelerde özelliklede yüksek kesimlerde ağır kış şartları kendini yavaş yavaş göstermeye başladı” şeklinde konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2012, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER