banner1120
banner1029
21 Eylül 2013 Cumartesi 16:27
343 Okunma
AFYONKARAHİSAR HIZLI TRENE KAVUŞUYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarının Türkiye’nin namusu olan bir ulaşım ağı olduğunu kaydederek, “İktidara geldiğimizde bu yanan sadece demiryollarını yenilemekle kalmadık, hızı treni de Türkiye’ye getirdik. 11 bin kilometre demiryolunun 7 bin kilometresi tamamen yenilendi. Kendi tren setlerimizi, lokomotiflerimizi yapar hale geldik. Türkiye’nin yerli demiryolu sanayisini kurduk, bunu başardık” dedi.
TCDD’nin 157. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘7 Bölge, 7 Şölen’ törenleri kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,Afyonkarahisar’a geldiler. Bakanlar, 6 bölgeye canlı yayın bağlantıları ile bir dizi temel atma ve açılışların yapıldığı, Ankara- Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) Afyonkarahisar kesiminin temel atma törenine katıldılar.
Gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasını yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karahan, demiryolları tarihinin yatırım yağmuruna tutulduğu, hizmetlerin kat kar arttığı bir dönem yaşandığını söyledi. Temeli atılan ve açılışları yapılan tesislerin sadece o bölgelere değil, bütün yurdu etkileyen bir hizmet furyası olduğunu kaydeden Karahan; “Temeli atılan yüksek hızlı tren hatları ile kentler arasında ulaşım mesafesi 1 saatlik gibi zamanlara düşecek. Ankara -İzmir arası gerçekleştirilecek yüksek hızlı tren hattının maliyeti 3 milyar 800 milyon TL olacak ve 623 kilometre yol yapılacaktır. 220 kilometre hızla Ankara- İzmir arası 3,5 saat, Ankara- Afyon arası ise 1,5 saat olacak” dedi.
Törende konuşan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise, dünyada sadece 8 ülkede olan yüksek hızlı tren nimetinden Türkiye’nin yararlanmaya başladığını kaydederek, “Bir daha adam olmaz denilen demiryolları son yıllarda yaptığı yatırımlar ile efsane olmaya başladı. Bu hattın yapılması ile Afyon, Ankara ve İzmir’in çekim merkezi konumuna gelecek. Termal değerlerimiz yüksek hızlı tren hattından en fazla yararlanan sektör olacak. İnsanlar sabah termal için kentimizi gelecek akşam yüksek hızlı tren ile memleketlerine gidecekler” dedi.
“ŞUANA KADAR 17 BİN KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL YAPILDI”
Orman ve Su İşleri bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün Afyon, Ankara ve İzmir için muhteşem bir gün olduğunu kaydederek, Bakanlık olarak TCDD’nin kuruluş yıldönümüne dolayısı ile 157 bin fidan dikerek TCDD Ormanı oluşturacaklarını söyledi. Gerçekleştirilen törenler ile 7 bölgede muazzam yatırımlar yapıldığını ve destan yazıldığından bahseden Erdoğlu, şunları söyledi:
“Artık Türkiye’nin hızlı trenleri var. İnşallah yeni demiryolu ağı ile Türkiye ağ gibi örülecek. Önceden Afyon’dan İstanbul’a giderken 5 saatlik yolları 12 saatte gittiğimizi unuttuk. 80 yılda 6 bin kilometre yol yapıldı, ama bizim hükümetimiz döneminde şuana kadar 17 bin kilometre bölünmüş yol yapıldı. Hayal olan Bolu Tüneli bizim zamanımızda açıldı. Türkiye otobanlar ve bölünmüş yollarla muhteşem hale geldi. Eskiden havayollarını elit tabaka kullanırdı. Bizim sayemizde hava yolları halkın yolları oldu. Türkiye’de neredeyse havaalanı olmayan yer kalmadı. Uşak, Afyon ve Kütahya’nın tam ortasına bölgesel havaalanı kurduk. Bunların turizme, sanayiye ve ekonomiye faydaları saymakla bitmez. Ekonomiye geliştirmek istiyorsanız, ulaşımı kökünden halledeceksiniz. Bizim hükümetimizi döneminde ‘Bütün yollar Roma’ya değil, Afyonkarahisar’a çıkmaya’ başladı. Türkiye’de en çok bölünmüş yol yapılan kentler arasında Afyonkarahisar var. Afyonkarahisar her şehre yapılan bölünmüş yollarla adeta yaklaştı. Afyonkarahisar’ın yolları Afyon kaymağı gibi oldu. Geçmiş hükümet çevre yolunu yapmak için girişimde bulundu, ama bütün trafik kentin içinden akmaya başladı. Çevre yolunu da biz bitirdik. Afyonkarahisar’da birçok yol, köprü ve kavşak yapıldı.”
“KARAN TREN GECİKİR’ DİYE TÜRKÜ BİLE YAPMIŞTIK”
Bakan Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Biz hızlı treni düşünemiyorduk. Hatta ‘Karan tren gecikir’ diye türkü bile yapmıştık. Ama şimdi hızlı trende destan yazıyoruz. İlk tren hattını açtığımızdaki mutluluğumu tarif etmek mümkün değil. Hükümetimiz Afyon’a büyük önem veriyoruz. Buraya hızlı tren yapmak toprak konusu bakımından zor bir yatırım, yüksek bir teknoloji isteniyor. 1 milyar TL para isteyen bir yatırım. Geçmişte bizden önceki koalisyon hükümetinin toplam yaptığı yatırım 4 milyar TL iken bizim sadece Ulaştırma Bakanlığımız Ankara- İzmir hızlı tren hattına 4 milyar TL yatırım yapacak. Hızlı tren Afyonkarahisar’ı muhteşem bir şekilde geliştirecek. İzmir’den binen kardeşlerimiz Afyon’da kaymaklı ekmek kadayıfı yiyip geriye dönecek. Afyon sadece yolların kavşak noktası değil, hızlı trenlerinde kavşak noktası olacak. Ulaşım konusunda destan yazan ve dünyaya örnek olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum.”
“KAĞNILARIN YERİNİ HIZLI TRENLER, HAVAYOLLARI ALIYOR”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, Afyon’un tarihi bir gün yaşadığını, Afyon’un yüksek hızlı trene kavuşmanın ilk adımını attığını söyledi. Konuşmasında şair Nazım Hikmet Ran’ın Kuva-i Milliye Destanı’ndaki dizelerinden örnek veren Bakan Yıldırım, “Kurutuluş Savaşı’nda o zor günlerde, İstiklal Savaşımızı yaparken çaresizlik almış başını gidiyordu. ‘Ayın altından kağnılar gidiyordu, Akşehir üstünden Afyon’a doğru.’ Bugün kağnıların yerini hızlı trenler, havayolları alıyor. Afyon bölünmüş yolların buluştuğu yer. Afyon, Uşak, Kütahya bu bölge kahramanlık destanlarının yazıldığı yerdir. Şimdi Afyon’a yüksek hızlı tren getiriyoruz da Uşak ve Kütahya’yı unutuyoruz mu sanıyorsunuz? Hızlı tren Ankara’dan çıkıp Afyon’a gelecek. Bundan sonra Uşak, Manisa ve ver elini İzmir. Bu bir hat. Gelelim öbür hattı. Ankara, Eskişehir, Kütahya ve İzmir. Dolayısı ile bu projeleri biz ne düşünüyorsak bütün kentler için düşünüyoruz. 2 milyon vatandaşın yaşandığı Uşak, Afyon ve Kütahya’nın ortasına Zafer Havaalanını yaptık. Bundan bütün milletvekillerimizin katkıları var. Dolayısı ile ülkemize, bölgemize hangi hizmet geldiyse bu ekip çalışmasının ve birlikte çalışmanın sonucudur. 2001’de 14 Ağustosta Afyon’dan bir ses yükseliyor, ‘Yeter artık söz milletin, karar da milletindir’ diye. Orada yükselen ses Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sesidir. Yola buradan başladık ve o ses 10 yıla damgasını vurdu. O ses dalga dalga bütün Anadolu’ya yayıldı.
150 YILLIK MARMARAY RÜYASINI BİZ YAPTIK İNŞALLAH BİZDE AÇACĞAIZ
Konuşmasında projesi Sultan Abdülhamit zamanında hazırlanan ama bir türlü gerçekleştirilemeyen ‘Marmaray Projesi’nden de bahseden ve 29 Ekimde açılacağını söyleyen Bakan Yıldırım, “Millet olarak, desteğinizi bir hiçbir zaman eksik etmediniz. Bölünmüş yollarla ülkeyi dört bir yandan ağlarla ördük. Bölünmüş yollarla ülkeyi kavuşturduk. 80 yılda yapılanın bölünmüş yolun 10 katını biz yaptık. Bugün 6 kentte yapılan ve 500 milyona mal olan yatırımların hizmetini açıyoruz. Hızlı tren Türkiye’nin bir hayaliydi. Hızlı tren Türkiye’nin bir rüyasıydı. Ama bu rüya her seferinden bir başka rüyaya dönüyor ve bir türlü gerçek olmuyordu. Mamaray’ı, asrın projesini hayata geçirmek 150 yılımız aldı. Sultan Abdülhamit projesini yaptı. Adım atmakta bizi nasip oldu. Başlattık ve bitiriyoruz. Açmakta bize nasip olacak inşallah. 29 Ekimde açıyoruz. Hızlı tren içimizde biz sızıydı. Yıl 1970 hızlı trenin temeli atılıyor Ayaş’ta. Ama o temelin altında kalıyoruz. Aradan 33 yıl geçti, 12 hükümet gidiyor 21 Bakan gelip gidiyor, hızlı trende değişen hiç bir şey olmuyor. Yıl 2013 demiryollarının halini şöyle bir gördük. Yollar bitmiş, trenler yollarda hız yapamıyor. Trenler lokomotifler eskimiş. Başbakanımıza, ‘Tren yolları ülkemizin yükünü taşıyamıyor. Ama bu yükü de taşımak zorunda’ diye ilettik. Başbakanımız ‘Bize bırakmak yakışmaz’ talimatını verdi. Çünkü TCDD bu ülkenin bağımsızlık simgesidir. Biz Kurtuluş Savaşımızı demiryolları sayesinden kazandık, demiryolları bizim namusumuzdur. 11 bin kilometre demiryolunun 7 bin kilometresi tamamen yenilendi. Kendi tren setlerimizi lokomotiflerimizi yapar hale geldik. Türkiye’nin yerli demiryolu sanayisini kurduk, çünkü bu ulusal ulaşım ağımızı yabancılarımızın insafına bırakamazdık ve bunu başardık. 10 yılda sadece demiryollarını yenilemedik. Hızlı treni de Türkiye’ye getirdik. Türkiye’nin de artık yüksek hızlı treni var.
“ZAYIF İKTİDARLAR VE KOALİSYONLAR YÜZÜNDEN YILLAR BOŞA GEÇTİ”
Bakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“YHT Ankara’dan çıkıp Konya’ya, Eskişehir’e dakikasında varıyor. Her şey hayal etmekle başlıyor. Şimdi bir hayal daha kuralım. Ankara’dan hızlı trene binen bir kişi Afyon’a 1,5 saatte gelecek alışverişini yapacak, termalde dinlenecek, ekmekli kadayıfını yiyecek hızlı trene binecek ve İzmir’e 2 saatte gidecek. Manisa’ya Uşak'a gidecek. Yani bir kişi Türkiye’nin bir çok iliniz bir günde gezecek. Çok değil 5 yılda Türkiye’nin 15 vilayeti yani nüfusumuzun yarısı hızlı trenle buluşturmuş olacağız.”
Türkiye’nin zayıf iktidarlar ve koalisyonlar yüzünden yıllarının boşa geçtiğini, hizmetlerin bir başka bahara kaldığını kaydeden Bakan Yıldırım, “Bu bölünmüş yollar niye yapılmadı. Bolu tüneli niye yapılmadı tan 30 yılda? Kangal tüneli 37 yıl sürdü. Böyle bir şey olabilir mi? Peki ne değişti. 10 yılda yaptığımız tünel miktarı 156 kilometre. Dünyanın en uzun 3. tünelini Karadeniz’de Rize ile Erzurum arasında. İki tane 15 kilometre tüneli 3 yılda yapıyoruz, bu bir dünya rekorudur. Bugüne kadar bin kilometre viyadük yol yaptık. Bilecik’te 57 kilometre tünel var. İşte bu Türkiye’nin gücüdür. Bu 76 milyonluk nüfusun desteği ile yapılıyor. Yapılan Barajların göletlerin haddi hesabı yok. Artık tek tek açamıyoruz bir araya toplayıp 100’lü açılışlar yapıyoruz. Yapılanları açmaya yetişemiyoruz. Zayıf iktidarlar ayda, yılda bir açılış yapıp sonra unutturup bir daha açılıyordu, bunlar geride kaldı” dedi.
“SONUNA KADAR HUZURU VE BARIŞI SAVUNUYORUZ”
Konuşmasından terörün bitirilmesi ve terörle mücadeleye ayrılan kaynakların yatırıma dönüştürülmesinden de bahseden Bakan Yıldırım, “Bu ülke bizim, Türkiye bizim ortak kaderimiz bu topraklarda biz binlerce yıl hür ve bağımsız yaşadık. Hepimizin farklı gelenekleri var. Hepimizin farklı mezhepleri var. Ama farklı olmayan bir değerimiz de var. Bu bizim çimentomuzdur. Bu bizim en büyük değerimizdir. Bunun gölgesinde 780 bin metrekare tek devlet ve tek Türkiye olarak varlığımız sürdürüp, birliğimizi, dirliğimiz, beraberliğimizi, kardeşliğimiz sürdüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Terörün bitirilmesi, kardeşliğin gelmesi bazılarının huzurunu bozabilir. Sonuna kadar huzuru ve barışı savunuyoruz. Niçin savunuyoruz? Çünkü milletin buna ihtiyacı var. Enerjimizi kaynaklarımızı Türkiye’nin 100. kuruluş yıldönümü için harcayacağız. Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi için harcayacağız. Onun için kardeşliğe ve birliğe ihtiyacımız var. Buradan arttırdığımız kaynaklar ile daha fazla bölünmüş yol ve hızlı tren yapacağız. Gönüllere yol yapacağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Binali Yıldırım ve Bakan Veysel Eroğlu, protokol üyeleri ile birlikte 6 bölgeye gerçekleştirdikleri canlı bağlantılar ile Muratlı-Tekirdağ 2. Hat ve elektrifikasyon açılışı, Çankırı Modern Makan Fabrikası VADEMSAŞ açılışı, Sivas Beton Travers Fabrikasının açılışı, Malatya zemin altın tekerlek torna atölyesi açılışı, Adana - Mersin arasındaki 4 adet modern tren setinin sefere verilmesi töreni ve İzmir-Bandırma sinayalizasyon ve elektrifikasyon temelinin attılar.

haberdenizli.com

Son Güncelleme: 21.09.2013 16:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.