banner1029

AFAD toplumu depreme hazır olması için bilinçlendiriyor

Denizli AFAD İl Müdürü Ali Etiz, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen büyük Marmara depreminin yıl dönümü sebebiyle bir açıklama yaptı. AFAD’ın ‘’afete dirençli toplum’’ yetiştirmek için çalışmalar yaptığını söyleyen Etiz, “her zaman depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini unutmadan afet bilincini geliştirmeliyiz.” dedi.

AFAD toplumu depreme hazır olması için bilinçlendiriyor

17 Ağustos 1999 günü Marmara Bölgesinde meydana gelen depremin yıl dönümünde açıklama yapan Denizli AFAD İl Müdürü Ali Etiz, “Marmara Depremi Milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Bu deprem etkilediği alan, sebep olduğu can kayıpları ve maddi kayıplar göz önüne alındığında son yüzyılın en büyük Afet olaylarından biridir.” İfadelerini kullandı. 

Türkiye’nin yüzde 92’sinin deprem bölgesi içinde yer aldığına vurgu yapan Etiz, nüfusumuzun yüzde 95‘i deprem tehlikesi altında, büyük sanayi merkezlerinin yüzde 98‘i ve barajlarımızın yüzde 93‘ü deprem bölgesinde bulunmaktadır.” Diye konuştu. 

AFAD’ın Afetlerin tek elden ve daha etkin yönetilebilmesi için kurulduğunu ifade eden Etiz,  afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetler, olayların meydana gelmesinden önce hazırlık ve zarar azaltma, olay sırasında yapılacak müdahale ve olay sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlanması ve bu konularda politikaların üretilmesi ve uygulanması hususları daha etkin ve verimli hale gelmiştir.” dedi. 

Denizli’de deprem Afet önleme ve zararlarını azaltma için, okullarda, sivil toplum kuruluşlarında, kamu kurumlarında ve özel sektörde vatandaşlara  sürekli afet eğitimleri verildiğinin altını çizen Etiz, Bu sayede halkımızı bilinçlendirme çalışmalarındaki amacımız ‘’afete dirençli toplum’’ yetiştirmektir. Ayrıca AFAD Başkanlığımızın koordinesinde afet olaylarında “ O Kahraman Benim” kampanyası bütün ülkemizde olduğu gibi ilimizde de devam etmekte olup, Gönüllü olmayı kahraman olmayla özdeşleştirerek, Afet ve Acil durumlar ile Sivil Savunma hizmetlerinin yürütülmesi için devletin resmi güçleri yanında bu hizmetlere gönüllü olarak katılımların sağlanmasını teşvik edilmektedir.” Dedi. 
Açıklmalarına devam eden Etiz şöyle devam etti; “Bu çerçevede; her türlü afet olayları başta deprem olmak üzere her zaman afet olaylarına hazırlıklı olmamız gerektiğini, bütün kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve özel sektörle birlikte her zaman depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini unutmadan afet bilincini geliştirmeliyiz.”

“Bu vesileyle 17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyor yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum.”


 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1204