ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Türkiye'nin İlk Yerli Trafo Sistemini Kuracak

ADM ve  GDZ Elektrik Dağıtım Teknolojik Yatırımlar Müdürlüğü, Türkiye’nin ilk yerli trafo alarm sistemini kurarak diğer dağıtım şirketlerine de örnek olacak bir projeye imza atacak. 

ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Türkiye'nin İlk Yerli Trafo Sistemini Kuracak
banner1262

HABERDENİZLİ.COM

Devam Eden Ar-Ge çalışmaları kapsamında, transformatör çeşitleri ve dünyada kullanılmakta olan mevcut trafo hırsız alarm sistemleri incelendi. Bu sistemlerin en iyi özellikleri bir araya getirilerek ilk yerli tasarımın yapılması için çalışmalar başladı. 
Türkiye’de ilk yerli üretimin gerçekleştirilmesinin ardından proje; 2018 yılı içerisinde pilot uygulamaya geçirilecek. Pilot uygulama için trafo hırsızlığının yoğun yaşandığı tarımsal sulama aboneliklerinin olduğu bölgeler tercih edilecek.  

Ekonomik kayıplar sona erecek 

Projeyle özellikle kırsal bölgelerde mevsimsel olarak kullanılan trafolar hırsızlığa karşı koruma altına alınacak. Trafo hırsızlıkları sadece  ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım hizmet bölgelerinde değil Türkiye’nin her yerinde ve özellikle de kırsal bölgelerde yer alan trafolarda, tüketimin olmadığı dönemlerde sıkça yaşanan, Hırsızlık olaylarında trafonun kendisi veya yağı çalınıyor. Sadece yağının çalınması durumunda fazla ısınmadan dolayı trafo yanarak kullanılamaz hale geliyor. Hırsızlığın önüne geçmek için riskli bölgelerde bulunan trafoları kullanılmayan zamanlarda toplanıyor.  Bu durum hem iş gücü hem de ekonomik kayba sebep olurken, Bu Proje ile hem iş gücü kayıplarının hem de ekonomik kayıpların önüne geçilmiş olacak.
 

Amacımız; milli ekomiye katkı sunmak

ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Teknolojik Yatırımlar Müdürü Gökhan Batar projenin önemini şu sözler ile anlattı. “Trafolarda meydana gelen hırsızlık olayları tüm bölgelerde olduğu gibi bizim bölgemizde de başlıca sorunlardan birisiydi. Bu nedenle özellikle bu alanla ilgili çalışma yapma gereksinimi duyduk. Konvansiyonel alarm sistemleri açık alanlarda bulunan trafolara uyarlanamamakta, uyarlansa dahi pahalı ve işletme maliyetlerini yükseltmektedir. Bu durum  -alınan tedbirler her ne kadar kapsamlı olursa olsun-  trafoları korunmasız hale getirmektedir.  Proje kapsamında tüm trafo sistemlerine uyacak şekilde en uygun koruma yöntemini belirleyerek, yöntemin tasarım ve prototip çalışmasıni gerçekleştireceğiz. Prototipin hazırlanıp saha uygulaması ile performansını gözlemledikten sonra yerli malı üretimi gerçekleştirip yaşanan hırsızlıkların önüne geçeceğiz. Tamamen yerli imkanlarla tasarlanmış ve tüm dağıtım firmalarının da kullanabileceği bir alarm sistemi için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yürüttüğümüz her Ar-Ge projesi ile hizmet kalitimezi yükseltmeyi, müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşımayı ve milli ekonomiye katkı sunmayı hedefliyoruz. “dedi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2017, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243