Açlık sınırı her geçen gün artıyor

TÜRK-İŞ Mayıs ayına ilişkin 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Mayıs ayında açlık sınırı bin 528 liraya yükselirken yoksulluk sınırı 4 bin 979 liraya yükseldi. 

Açlık sınırı her geçen gün artıyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) mayıs ayına ilişkin 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Mayıs ayında açlık sınırı bin 528 lira, yoksulluk sınırı ise 4 bin 979 liraya yükseldi. Araştırmaya göre gıda harcaması aylık yüzde 0.70, yıllık yüzde 11,18 arttı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 528 lira oldu. Bir önceki ay açlık sınırı bin 518 lira seviyesinde bulunuyordu.

Aynı ayda gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 979 TL olarak gerçekleşti. Bir önceki ay yoksulluk sınırı 4 bin 944 liraydı.
"TÜRK-İŞ hesaplamasına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 11 lira, yoksulluk sınırı ise 35 lira artış gösterdi. 

Asgari Ücret açlık sınırının altında kaldı

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2017 Mayıs ayı sonucuna göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.528,67 lira.
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.979,38 TL oldu.   
Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.910,89 TL olarak gerçekleşti. 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243