90 yıllık bitmeyen coşku

Denizli’de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları saat 09.00’da valilik önündeki Atatürk anıtına çelenklerin sunulması ile başladı.

90 yıllık bitmeyen coşku

Denizli’de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları saat 09.00’da valilik önündeki Atatürk anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Vali Abdülkadir Demir’in makamında yapılan tebrikat töreninden sonra 10.15’te kutlama ve geçit törenleri Vali Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan ve Garnizon Komutanı Memduh Hakbilen’in halkın bayramını kutlaması ile devam etti. Törene Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci, Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak, siyasi partilerin il başkanları, daire müdürleri ve protokol üyeleri katıldı. Denizli Belediyesi ve askeri bando eşliğinde İstiklal marşı okundu. 30 Ağustos Zafer Bayramının 90. yılı ile ilgili konuşmayı Piyade Kurmay Yüzbaşı Şenol Atak, yaptı. Yüzbaşı Atak, “Silahlı Kuvvetlerimiz, geçmişte olduğu gibi bugün de sizlerden devraldığı kutsal emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, asil milletimizin birlik ve beraberliğini korumaya ve şanlı al bayrağımızı yurt içinde, yurt dışında görev aldığı her yerde gururla dalgalandırmaya devam edecektir.” Dedi. Konuşmaların ardından askeri geçit töreni yapıldı. Askeri ve jandarma araçlarının geçit töreni ile kutlamalar sona erdi.

Çivril’in kurtuluşu kutlandı

Denizli’nin Çivril ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri ile birlikte ilçenin düşman işgalinden kurtuluşu da kutlandı. İlçe merkezinde düzenlenen resmigeçit törenine ilçe Kaymakamı Orhan Burhan, Çivril Belediye Başkanı İbrahim Hakkı Aslan ve protokol üyeleri katıldı. Şehitlik ziyareti ile kutlamalar sona erdi. Çivril, 8 Ocak 1921’de Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Daha sonra kendi Müdafa-i Hukuk Cemiyetini kurup 200 kişilik bir süvari ve piyade birliği oluşturmuştur. 523 gün süren işgalin ardından 80 şehit vererek 30 Ağustos 1922 günü işgalden kurtulmuştur.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2012, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER