6 milyon metre küp toprak zehirlenmekten kurtuldu

Denizli’de Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Doğa Çevre Vakfı (DOÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Abalıoğlu, 13 yıldır devam ettirdikleri atık pil toplama kampanyasıyla 6 milyon metre küp toprağın zehirlenmesine engel olduklarını söyledi.

6 milyon metre küp toprak zehirlenmekten kurtuldu

Denizli’de Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Doğa Çevre Vakfı (DOÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Abalıoğlu, 13 yıldır devam ettirdikleri atık pil toplama kampanyasıyla 6 milyon metre küp toprağın zehirlenmesine engel olduklarını söyledi. 13 yıldan bu yana DOÇEV aracılığı ile başta Denizli olmak üzere ülke genelinde atık pil topladıklarını 2012 yılında 2.8 ton toplamda ise 26 ton, 1 milyon 560 bin atık pil toplamayı başardıklarını belirten Abalıoğlu, “’Doğanın pili bitmesin’ sloganımızla yıllardır atık pil toplayarak doğanın ve çevrenin kirletilmesine engel olmaya çalışıyoruz. Doğa terk edilen bir atık pil, içindeki ağır metaller nedeniyle 4 metre küp toprağı zehirliyor, yeraltı ve yer üstü sulara zarar veriyor. Beslenme zinciri yoluyla da canlıların bünyesine geçebiliyor. Vakıf olarak bu soruna çözüm bulmak, farkındalık oluşturmak ve toplumsal bilinç kazandırmak için 13 yıl önce atık pil toplama kampanyamızı başlattık. Başta Denizli halkı olmak üzere internet aracılığı ile ulaştığımız tüm illerimiz bize büyük destek verdi. Özellikle Doğu Anadolu’daki illerimizden yoğun atık pil gönderiliyor. Toplanan piller vakfımıza gönderildiğinde kargo ücretine kadar her şeyi biz karşılıyoruz. 13 yılda topladığımız 26 ton atık pil sayesinde 550 futbol sahası büyüklüğünde 6 milyon metre küp vatan toprağını zehirlenmekten kurtardık. Atık pil toplama kampanyamız olanca hızıyla devam ediyor. Toplanan pilleri özel şirketler aracılığı ile doğaya zarar vermeden bertaraf ediyoruz” diye konuştu.

 

Elektronik atıklarda toplanıyor

 

Atık pillerle birlikte 6 yıldır da elektronik atıkları topladıklarını ifade eden Abalıoğlu, “Çağımız teknoloji çağı olduğu için, farklı birçok elektronik cihazda bol olarak üretiliyor. Eskiyen ve ömrü biten elektronik atıkları da vakıf olarak biz topluyoruz. 2012 yılında 5 ton olmak üzere 6 yılda toplam 40 ton elektronik atık topladık. Bu atıklarda doğaya zarar vermeden geri dönüşümü yapılarak ekonomiye kazandırılıyor. ” Diye konuştu. Vakıf olarak doğal hayatın canlanması, doğadaki canlıların sayılarının artması içinde 6 yıldır kuş yuvası yaptırarak ormanlık alanlara astıklarını hatırlatan Abalıoğlu, “Doğadaki kuşlarla ilgili olarak ta tüm Türkiye’ye örnek kuş yuvası projemiz 6 yıldır aralıksız devam ediyor. Her yıl yaptırdığımız yüzlerce kuş yuvasını ormanlık alanlara asıyoruz. 2012 yılında 500 kuş yuvası astık. Toplamda ise 2 bin den fazla kuş yuvası ormanlık bölgelerimize asıldı. Bu yuvaların içine yerleşen kuşlar orada yavrulayarak çoğalıyor. Doğal dengeyi ve doğal hayatı da bu projemizle desteklemiş oluyoruz” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2012, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER