2012 Rekoltesi Çiftçi İçin İdam Fermanıdır

Gemici, “Önceden buğday için rekolte dekarda 700 kilogram iken TÜİK’in açıkladığı rakama göre 450 kilograma kadar geriledi. Denizlili üretici bu rekoltenin üzerine çıkacağı için primden eksik faydalanacak. O eksiklik ise çoğu çiftçinin umuduydu. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyoruz” dedi

2012 Rekoltesi Çiftçi İçin İdam Fermanıdır

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2012 rekoltesinin, çiftçi için idam fermanı olduğunu ileri sürdü. Üreticinin destek gören üründe dekarda ne kadar prim alacağının, o bölgede açıklanan ortalama rekolteye bağlı olduğunu hatırlatan Oda Başkanı Gemici, rekolte açıklama görevini bu yıl üstlenen TÜİK’in 2012 yılı için açıkladığı rekoltenin beklenenden kat kat düşük çıktığını belirtti. Ürettiğinden para kazanamayan çiftçinin destek primlerini de az alacağını ifade eden Gemici, “Önceden buğday için rekolte dekarda 700 kilogram iken TÜİK’in açıkladığı rakama göre 450 kilograma kadar geriledi. Denizlili üretici bu rekoltenin üzerine çıkacağı için primden eksik faydalanacak. O eksiklik ise çoğu çiftçinin umuduydu. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyoruz” dedi. Desteklenen tarım ürünlerde dekarda ürünün rekoltesine göre destek primi alacağı Tarım Bakanlığı, Ziraat Odaları ve ilgili kurumlardan oluşan komisyon ile belirlendiğini anlatan Gemici, “Komisyon sahadan gelen araştırmalara göre bir dekardan ortalama rekolte ürün öngörüp buna göre de o rekolteye kadar destek primi açıklıyordu. Örneğin Denizli’de bir dekar buğday ekili alanda komisyon 2011 yılı için 700 kilogram rekolte öngörmüştü. Ve bu rekolteye kadar üreticiye prim desteği veriliyordu. Ancak 2012 yılında bu görev TÜİK’e verildi. TÜİK’te uydu görüntüleri üzerinden ve elindeki verilere dayanarak bölgelerdeki destek alan tarım ürünlerinin dekarda kaç kilograma kadar destek verileceğini belirledi. Ancak, öyle bir tablo çıktı ki, çiftçinin moralinin bozulmasına yetti. Denizli’de de çiftçiler TÜİK’in açıkladığı rakamlardan dolayı hem şaşkın hem de üzgün.” Diye konuştu.

Yanlış düzeltilsin

Yapılan yanlışlığın düzeltilmesi için Denizli milletvekillerinden yardım istediklerini Bakanlık ve TÜİK dahil ilgili tüm mercilere yazı gönderdiklerini belirten Gemici; “TÜİK prim esas ürünlerin verim ortalamasını açıkladı ancak bu veriler çiftçilerde hayal kırıklığı yaşattı. Denizli bölgesinde bile bir ilçenin bir ilçeyle aynı toprak özelliği ve aynı sudan sulanmasına rağmen rekolte öngörülüre farklı. Daha önce dane mısır verim ortalaması bölgemiz için dekarda 1200-1300 kilogram iken TÜİK’in belirlediği rakamlara göre şimdi 982 kilogram. Ancak Denizli’de bu rekolte 1400 kilogramlarda. Yani Üreticimiz bu rekolteye göre çok düşük destek primi alacak. Dekarda 550 kilogram olan pamukta ise şimdi prim desteği esas alınacak rekolte 450 kilogram. Makine ve teçhizatı modernleşen, sertifikalı tohum kullanan ve iyi tarım uygulamaları ile dekarda verimi her geçen gün artan Denizlili üreticimizin, karşı karşıya kaldığı bu rakamlar üreticimizin yıkıldığı andır. Hem teknoloji kullanmayı teşvik et, hem iyi tarım uygularına yönlendir. Üretimin artsın ancak, önceki yıllardaki rekoltenin bile aşağısında rekolte ortaya koyarak destek primin düşsün. Bu kabul edilemez. Bunu biran önce düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2013, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER