banner1348

156 Yıl Sonra Tarih Yeniden Canlanacak

Denizli'nin Sarayköy İlçesin bağlı Hisar mahallesinde türbesi bulunan Selçuklu’nun büyük komutanlarından ve alperenlerinden Mecnun Bey’e ait olduğu tahmin edilen tarihi sancak, koruma altına alınması ve sergilenmesi amacıyla Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş’a teslim edildi.

156 Yıl Sonra Tarih Yeniden Canlanacak
banner1336
Tarihi sancak Rüştü Yaylalı ve Sarayköy Belediyesi ekipleri tarafından Hisar Mahallesi Muhtarı Metin Yaylalı'dan teslim alındı. Daha sonra belediyemize getirilen sancağı inceleyen Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş “Hisar, sadece antik çağlara değil Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izlerin de fazlası ile görüldüğü, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile önemli bir turizm merkezi olmaya aday bir bölgemizdir. Bugün o zenginliğin önemli parçalarından bir tanesi yeniden canlandırılıyor. Ben, Anadolu’nun Müslümanlıkla hızlı ve doğru bir şekilde tanışmasını sağlayan, Selçuklu komutanlarından ve alperenlerinden Mecnun Bey’e ait olduğu tahmin edilen bu sancağı belediyemizde görmekten dolayı çok mutlu ve onurluyum. Antik çağlardan günümüze ulaşan Attouda Antik Kenti’ne ait eserlerin yanında bizlere tarihimizin ve ecdadımızın bir emaneti olan bu kutlu sancağında yer almasından, günümüze ulaşmasından ve Rüştü kardeşim gibi Hisar mahallemizdeki duyarlı vatandaşlarımız tarafından koruma altına alınmasından gurur duydum. İnşallah bizlerde üzerimize düşeni yerine getirecek, üniversitelerden hocalarımız ve uzman arkadaşlarımız ile temasa geçerek bu sancağın tarihini ve hikâyesini araştıracak, fiziki restorasyonunu yapmaya gayret edeceğiz. Daha sonra da koruma altına alarak uygun bir yerde sergilenmesini sağlayacağız. Bu sancağın belediyemize getirilmesine vesile olan muhtarımıza, Rüştü Yaylalı kardeşime ve bu konuya büyük ilgi gösteren tüm basın mensuplarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Sancağı Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş’a teslim eden Rüştü Yaylalı ise “Başkanımız her zaman bizlerin yanında oldu, taleplerimizi hiçbir zaman geri çevirmedi. İnşallah başkanımız ile birlikte tarihimize, emanetlerimize ve bu sancağımıza sahip çıkacağız. Bende kendisine yapmış olduğu hizmetler ve bize verdiği destek için çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

Zekican ŞENKAYA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER