Gayrimankul Sektöründe Kısa Dönem Piyasa Analizi

Gayrimenkul piyasası ekonominin temeli olan arz-talep prensibine göre çalışıyor. Başka bir deyişle, bir evin fiyatını satıcının istekleri değil de alıcının ilgisi belirliyor. Her piyasada olduğu gibi emlak piyasasında da uzun dönemli piyasa trendleri gözlemlenebiliyor. Ama alıcıların çabuk etkilenmesi ve Türkiye piyasasında her an her şeyin değiştiğini göze alırsak kısa dönemde ki tahminler önemli rol oynuyor.

Bu piyasada alıcı ve satıcılar okudukları ve duydukları dedikodulara fazlaca inanıyorlar. Anlık reaksiyonların alıcı psikolojisini bir anda değiştirdiği için piyasa 3 aylık dönemlerde bile birkaç kriz atlatıp tekrar yoluna devam ediyor.

Satışın zorlaştığı Gayrimenkul piyasasında artık pazarlamanın önemi oldukça arttı. Satıcılar konutlarının çok değerli olduğuna ve bu buhranın kısa sürede geçeceğine inanırken, alıcılar ise fiyatların şişirilmiş olduğunu düşünüyor ve piyasaya uzun vadeli güvenmedikleri için bekleme pozisyonuna geçmiş durumdalar. Fakat piyasa da alıcılar üzerinden ilerlediği için iş alıcılara doğru pazarlama yapmaktan geçiyor. Özellikle kötüye giden ekonomik dönemlerde alıcıları iştahlandıracak pazarlama stratejileri ile piyasada ki olumsuz havayı olumluya çevrilebilir.

Erken Seçim Olursa Piyasalar Bundan Nasıl Etkilenir ?

Türkiye’nin ekonomik durumunu seçimler değil her zaman küresel sermayelerde ki gelişmeler belirleyici olmuştur. Fakat her seçim dönemi öncesi pozitif bir hava yaratmak adına Hükümet ekonomiyi rahatlatmak için tedbir ve teşviklerle piyasaya taze kan pompalayacaktır. Buda gayrimenkul sektöründe etkisini hissettirecektir. Gayrimenkul sektörünün üreten, istihdam sağlayan, vergi veren reel bir sektör. “Son verilerle de tespit edildiği gibi 2 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayan sektör, ilgili olduğu yaklaşık 250 alt sektörü ve dolaylı olarak milyonlarca kişiyi, hem istihdam hem ekonomik açıdan etkiliyor. Kısa dönemde zor gözükse de konut faiz oranlarını makul seviyelere çekmek ve inşaattaki KDV tutarını tek bir oranda sabitlemek piyasayı hızlı bir şekilde canlandıracağını düşünüyorum.

Bu Dönem Yatırım Yapmak İçin Uygun mu ?

Kurtlar puslu havayı sever ve parası olan yatırımcıların en sevdiği dönem şuan içinde bulunduğumuz piyasa şartlarıdır. Alıcının az ve değerli olduğu zamanda kartlarını doğru oynayan kişiler orta ve uzun vadede hep kazanmıştır. Şuan fiyat eğilimi düşüşe geçmiş veya artması gerekirken yerinde saymaktadır. Piyasalar normale döndüğünde ise şuan ki rakamlara bir yer almak neredeyse imkansız olacaktır. Bu dönemi verimli kullanan yatırımcılar piyasalar normale döndüğünde kazanan tarafta yer alacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 8 ay Önce

Yalan söyleme

Mustafa
Mustafa - 10 ay Önce

Dürüst ol

A
A - 11 ay Önce

Dürüst ol