Traktörde hurda teşviki yapılmalı

Hattat Tarım Makineleri İletişim Müdürü Fatih Büyükyahşi, Türkiye’de 1,5 milyon traktör bulunduğunu, bu traktörlerden yaklaşık 600 bininin hurda olduğunu söyledi.

Traktörde hurda teşviki yapılmalı

Hattat Tarım Makineleri İletişim Müdürü Fatih Büyükyahşi, Türkiye’de 1,5 milyon traktör bulunduğunu, bu traktörlerden yaklaşık 600 bininin hurda olduğunu söyledi. Otomobillerde olduğu gibi tarımda kullanılan traktörlerde de hurda teşvikine ihtiyaç olduğunu belirten Müdür Büyükyahşi, “Çiftçilerimizin elinin altındaki 1,5 milyon traktörden 600 bini çok yaşlı, artık kullanım ömrünü tamamlamış, hurdaya çıkmış. Çiftçilerimiz bu traktörleri kullanarak çevreyi kirlettikleri gibi büyükte yakıt masrafı ödemek zorunda kalıyorlar. Avrupa ülkelerinin birçoğu traktör alacak üreticisine hibe destekler veriyor. Bizim ülkemizde hiç olmazsa hurda traktörlere teşvik verilmeli. Tarlalar daha güçlü, bol yedek parçalı, az yakıt tüketen, çevreci traktörlerle işlenmeli” dedi. EGS Fuar alanında devam eden ‘9. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’nda 350 metre karelik stantta 14 farklı traktörün tanıtımını yaptıklarını belirten Müdür Büyükyahşi, yerli üretim traktörlerden başta Polonya olmak üzere Küba’dan, Viyetnam’a kadar 35 ülkeye traktör ihracatı yaptıklarını vurguladı. 5 yılda 19 farklı traktör modelinde ‘Hattat’ markası ile 15 bin adet traktör üretimi yaptıklarını anlatan Büyükyahşi, “Az yakıt tüketimi ile büyük güç üreten traktörlerimiz dünyanın da ilgisini çekti. 2010 yılında Polonya’da düzenlenen ‘Yılın Traktörü’ yarışmasında Hattat A10 modelimiz, az yakıt tüketimi, güçlü ve çevreci motoru ve tasarımı ile yılın traktörü seçildi. 2012 yılında Letonya’da yapılan ‘Pulluk’ yarışmasın da da 1. olduk.” Dedi.

Yaygın servis bol yedek parça

Hattat ve Valtra traktörlerinin yerli üretim olduğunu ülke genelinde 60 bayisi, 72 satış noktası ile çiftçilere ulaştığını belirten Büyükyahşi, “Traktörlerimizin parçaları yerli üretim. Bol yedek parça ve serviste hiçbir sıkıntımız yok ülke genelinde 300 servisimizle çiftçilerimizin hizmetindeyiz. Uygun fiyatı, yakıt ekonomisi, farklı tasarımları ile traktörlerimiz fuarda büyük ilgi görüyor. 4 gün açık kalacak stantımızı 130 bin ziyaretçinin gezmesini bekliyoruz. Stantımıza gelerek traktörlerimizi inceleyen üreticilerimize çeşitli sürpriz hediyelerde veriyoruz. Traktör üretim satmakla birlikte topyekün ülke genelinde başlatılacak yeni bir traktör atılımı ile üreticilerimizin daha çok kazanacaklarını, daha çok verim alacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2013, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER