Torba Yasada İş Verene Büyük Kolaylık

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Nilgün ÖK; TBMM Genel Kurulunda yasalaşan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi maddeleri hakkında bir röportaj verdi.

Torba Yasada İş Verene Büyük Kolaylık

HABERDENİZLİ.COM

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Nilgün ÖK; “Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelerini tamamlayarak TBMM Genel Kuruluna getirdiğimiz ve yasalaşması için yoğun bir mesai harcadığımız Kanunda çok önemli düzenlemeler yer alıyor, Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda her zaman dikkate alarak vatandaşın işlerini kolaylaştıracak her adımı ivedilikle atmaya çalışıyoruz. Genel Kurulda yasalaştırdığımız bu Kanunda da çiftçilerimize, üreticilerimize, çalışanlarımıza ve iş dünyamıza yönelik önemli düzenlemeler gerçekleştirdik.” dedi.

“Yeni Personel İstihdam Eden İşverenlere; 2020 Liraya Denk Gelen Asgari Ücret, Prim ve Vergi Desteği Verilecek.”

ÖK; Yaptığımız yeni düzenleme ile istihdama önemli bir destek sağlayacağız. İstihdam edilen personele ek olarak, 1 Şubat ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan her yeni personel için 3 ay süreyle prim, vergi ve ayrıca ücret desteği vereceğiz. Çalışanların 2.020 liraya denk gelen asgari ücreti, prim ve vergileri devletimiz tarafından ödenecek. Maddenin işçi ve işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

ÖK; “Engelli Vatandaşların Devletimizin Sunduğu Yardım ve Hizmetlerden Faydalanmaya Devam Edebilmesi Yönünde Önemli Bir Düzenleme Gerçekleştirdik.”

ÖK; “Biliyorsunuz bakıma muhtaç olan engelli vatandaşlarımıza bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek veriyoruz. Ancak, Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen ikramiye nedeniyle bakım aylığı için gereken maksimum gelir şartının aşılması söz konusu oluyordu. Bu durumdan dolayı engelli vatandaşlarımız ile aileleri mağduriyet yaşıyorlardı. Bu sorunun aşılması için; söz konusu ikramiyelerin gelir hesaplamasına dâhil edilmemesi yönünde önemli bir düzenleme gerçekleştirdik. Bu sebepten dolayı aylıkları kesilen vatandaşlarımızın haklarını tekrar geri almalarını sağladık. Ayrıca, bu düzenleme ile daha önce aylıkları kesilenlere de bu aylıkların tekrar ödenmesi mümkün olacak.

Çiftçi ve tarım üreticilerimizin tarımsal kredi borçlarını yapılandırıyoruz.

Ak Parti olarak öncelikli hedefimiz; çiftçilerin gelirini ve yaşam standardını yükseltmek,  Bildiğiniz gibi; tarımsal üretimin artırılması ve üreticilerimizin gerekli yatırımların yapılması amacıyla T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri öncülüğünde üreticilerin tarımsal krediye ulaşmaları sağlanmaktadır. Ancak tarım sektörü yapısı gereği ekonomik, sosyal ve çevresel faktörlerden etkilenebilmektedir. Bu da üreticilerimizin kredi ödemelerinde zorluklarla karşılaşmasına neden olabilmektedir.  Yaptığımız düzenleme ile; tarımsal kredilerde temerrüde düşmüş olan çiftçilerimiz bu borçlarını, % 10 faiz oranı ile yapılandırabilecektir. Bu oranın üstündeki faizin % 5’i Hazine’den geri kalanı Kooperatifler tarafından karşılanacak.

ÖK; Poşet Kullanımının Azaltılması kapsamında; İş İnsanlarımızın Taleplerini Dikkate Alarak Beyan İşlemlerini Kolaylaştırdık ve Beyan Süresini Uzattık. Bildiğiniz gibi; çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla başlattığımız plastik poşet kullanımının azaltılması uygulaması bu yılbaşında başladı. Sektör temsilcileri, verdikleri poşet ile ilgili beyanname işlemlerini muhasebe açısından takip etmekte zorlandıklarını ifade ettiler. Bizde Genel Kurulda yasalaştırdığımız düzenleme ile KDV beyannamesinde olduğu gibi aynı ayda beyan verilmesi ve ödenmesini sağlamış olduk. İşverenlerimiz ayın 15’inde beyanını verip aynı ayın sonunda ödeme yapabilecekler. Aynı yasa ile; Ocak, Şubat ve Mart ayı beyanname verme süresini 15 Nisan 2019’a, ödeme süresini de 30 Nisan 2019’a çekerek işverenlerimize yönelik bir olumlu adım daha atmış olduk.
Ayrıca, söz konusu beyannameler Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ayrı bir beyanname ile veriliyordu. İşverenlerimiz işlemlerini kolaylaştırmak adına bu beyannamelerin 2 ayrı Bakanlık yerine Maliye’ye KDV beyannamesi ile birlikte tek kalemde verilmesi yönünde düzenleme yaptık.

ÖK; Kitap ve Dergi Satışlarında KDV’yi Kaldırdık

ÖK; “Yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayın satışlarda KDV muafiyeti uygulaması vardı. Düzenleme ile tüm basılı kitap ve süreli yayınlarda KDV’yi kaldırdık. Bir başka deyişle Kanunun yürürlüğe girmesiyle okurlar kitap ve süreli yayın alırken artık KDV ödemeyecekler.” dedi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER