banner1029

SİVRİ KEKİK ENVANTER ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

Denizli Orman Bölge Müdürü Ahmet Ersoy, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler (ODÜH) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Sarayköy Orman İşletme Şefliği sınırları içinde kalan Babadağ Dağı’nda doğal olarak yetişen sivri kekik (Satureja cuneifolia) ile ilgili olarak 2 ay önce başlatılan envanter çalışmasının tamamlandığını söyledi.

SİVRİ KEKİK ENVANTER ÇALIŞMASI TAMAMLANDI
banner1231

Denizli Orman Bölge Müdürü Ahmet Ersoy, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler (ODÜH) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Sarayköy Orman İşletme Şefliği sınırları içinde kalan Babadağ Dağı’nda doğal olarak yetişen sivri kekik (Satureja cuneifolia) ile ilgili olarak 2 ay önce başlatılan envanter çalışmasının tamamlandığını söyledi. Çalışmayla bin metre ve üzeri rakımda doğal olarak yetişen orman köylüleri tarafından ağustos- eylül ve ekim aylarında toplanan sivri kekiğin, orman köylüsüne daha çok gelir getirmesini ve üretimin arttırılmasını hedeflediklerini belirten Bölge Müdürü Ersoy, “Sarayköy Şefliğimizin sınırları içinde yaklaşık bin 635 hektar alanda iki ay süren sivri kekik envanter çalışmamız tamamlandı. Üç kişiden oluşan ekibimiz çalışmaları sırasında araçlarla gidilemeyen bölgelere at sırtında giderek envanter tespitlerini ve yer belirlemelerini yaptı. Bölgede bu yıl yaklaşık 143 bin 700 kilograma yakın sivri kekik toplanması hedefleniyor. Orman köylüleri tarafından zor şartlar altında toplanan bu kekik türü yaş olarak satıldığı gibi, kuru olarak ta müşteri buluyor. Doğal olarak toplanan sivri kekik, içeriği bakımından çok zengin olduğu için ilaç ve kimya sektöründe yoğun olarak kullanılıyor. Yaklaşık 3,5 kilogram yaş sivri kekikten 1 kilogram kuru kekik elde ediliyor. Kuru kekiğin kilogramı da ortalama 4 liradan satılıyor. Köylümüz yılda bir kez de olsa bu doğal üründen iyi para kazanıyor. Bölgede yaptığımız çalışmalarda gelecek yıl daha çok ürün almak için sivri kekiklerin toplanırken, kökleme yerine, biçme tekniğinin kullanılmasını köylülerimizden istiyoruz” diye konuştu. Bölge Müdürü Ersoy, gelecek yıl aynı envanter çalışmasının 14 ilçeye yayılması için planlama çalışması da başlattıklarını sözlerine ekledi.

Sivri kekiğin faydaları


Çay şeklinde demlenerek veya yağı çıkartılarak kullanılan sivri kekik, üst solunum yolları hastalıklarına öksürüğe iyi gelir, balgam söktürür. Üst yolları hastalıklarında kekik çay olarak kullanılabildiği gibi gargarada yapılabilir. Gargarası ağız kokusu gidermede etkilidir. Mide, karın ve bağırsakları temizler, rahatlatır, yumuşatır. Şeker miktarını dengede tutar, şeker hastaları için kullanımı faydalıdır. Bağırsaklarda ve mide deki etkisi ile sindirimi kolaylaştırır. Sabah içilen bir bardak kekik çayı tüm mide ve sindirim sisteminin yıkanması ile birlikte bir miktar yağ yakımını da sağlar ve sağlıklı bir zayıflamaya yardımcı olur. Kekik adet düzenleyicidir. Cinsel isteği arttırır. Vücutta ki salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Kekik suyu ile yapılan vücut banyosu romatizmal ağrılara iyi gelir.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER