Sanayici Bayram Tatilinin Son Anda Uzamasına Karşı

Bayram tatilinin 10 güne uzatılıp uzatılmaması konusunda tartışmalar sürerken Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, son anda açıklanan idari tatillerin kendilerini zor duruma soktuğunu belirtti.

Sanayici Bayram Tatilinin Son Anda Uzamasına Karşı

Kurban Bayramı tatilinin 6 veya 10 güne çıkarılmasına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmazken konu ile ilgili çeşitli açıklamalr gelmeye devam ediyor. Tatil konusunun bu kadar uzatılması ise Sanayicileri rahatsız etti. Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Sanayiciler olarak son anda açıklanan idari tatillerin kendilerini zor duruma soktuğuna değindi. Keçeci, “Biz sanayiciyiz, belli bir takvime uygun olarak üretim yapıyoruz. İhracat yapan sanayicilerimiz için bu takvim daha da kesin. Gerek iç piyasadaki gerekse dış piyasadaki en önemli rekabet unsurlarımızdan biri termin; ancak 1-2 hafta önce ilan edilen idari tatiller bizim termin sürelerimizi alt üst ediyor. Resmi tatilin ne zaman olduğunu bırakın bir seneyi 5 sene öncesinden biliyoruz ve ona göre üretim ve ihracat planlarımızı yapıp ona göre termin veriyoruz. 2 günlük idari tatil, özellikle ihracat yapacak olan sanayicilerimizi çok zorlayacak; belki de terminlerin gecikmesinden ötürü ceza yemelerine sebep olacaktır.” dedi.

Turizmcilerin yerli turist talebini de haklı gördüğünü belirten Keçeci “Turizm sektörü temsilcilerinin de kendilerine göre taleplerinin haklı olduğunu biliyorum ancak konuyu milli ekonomi açısından değerlendirecek olursak 2 günlük eksik üretim ve ihracat, turizmcinin yerli turistten elde edeceği kazançtan çok daha fazla. Ekonomi Bakanımız da dile getirdi; şu anda ekonomimizin en çok ihtiyaç duyduğu şey üretmektir; tatil yapmak değil. Turizm sektörünün çözümü yanlış yerde aradığı kanaatindeyim.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER