Nar’da 30 bin ton rekolte bekleniyor

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, kentin Hicaz Narı'nda Türkiye'nin önde gelen üretim merkezlerinden biri olduğunu belirterek, bu yıl 30 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

Nar’da 30 bin ton rekolte bekleniyor
Dekar başına verilen sertifikalı fidan desteğinden sonra Denizli'deki birçok alana Hicaz Narı fidesinin dikilmeye başlandığını, ülkedeki üretimin yüzde 15'inin Denizli tarafından karşılandığını anlatan Gemici, “Denizli’de merkezde 22 bin dekar alanda hicaz narı üretimi yapılıyor. Ocak şubat aylarında yaşanan kış donları nedeniyle ne yazık ki yaklaşık 3 bin dekarlık nar bahçesi söküldü. Bu olumsuzluğa rağmen bu yıl narda rekolte çok yüksek. Erkenci hasadın başladığı narda bu yıl 30 bin ton rekolte bekliyoruz” dedi.

Mikro kılıma özelliği Denizli’de özellikle mikro klima özelliğine sahip Irlıganlı, Eldenizli, Yeniköy, Küçükdere, Eskihisar, Goncalı gibi mahallelerde yoğun olarak hicaz narı üretimi yapıldığını belirten Gemici, “Dikili 7 yaş ve üzeri hicaz narı ağaçlarından ekonomik olarak üretim yapılabiliyor. Dekardan 1,5-2 ton nar hasadı yapılıyor. Ürettiğimiz kaliteli narlar ise başta Rusya olmak üzere AB Ülkelerine ve Irak’a gidiyor. İlk hasadın yapılmaya başladığı narda açılış fiyatı olarak 1.10 kuruş belirlendi. Çiftçimiz ise 1.120 TL kilogram başı fiyat bekliyor. Eylül sonunda başlayan nar kesimi ekim ayı sonuna kadar devam edecek. İyi tarım uygulamasıyla nar üretimi yapan çiftçilerimizin ürünleri ise en çok tercih edilen ürünler arasında “ dedi.


 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER