Mikro krediyle kendi işini kurdu

Denizli’de evli iki çocuk annesi 36 yaşındaki Feride Tok Eryiğit, Türkiye Grameen Mikrokredi Programı Denizli Şubesinden aldığı 700 liralık mikro kredi ile kendi işini kurdu.

Mikro krediyle kendi işini kurdu

Denizli’de evli iki çocuk annesi 36 yaşındaki Feride Tok Eryiğit, Türkiye Grameen Mikrokredi Programı Denizli Şubesinden aldığı 700 liralık mikro kredi ile kendi işini kurdu. 3 yıl önce aldığı 700 liralık kredinin tamamıyla örgü ipi aldığını, ev işlerinden arta kalan zamanda da bu iplerden şal, kese, yelek, patik, poşetlik, süs eşyası olarak kedi ördüğünü ifade eden Eryiğit, el işlerini el emeği pazarlarında ve kadın toplantılarında sattığını söyledi. Yıllarca tekstil fabrikaların da çalıştığını evlere temizliğe gittiğini belirten Eryiğit, “3 yıl önce arkadaşlarımın aracılığı ile mikro kredi ile tanıştım. Mahallemden 5 bayan arkadaşım ile birlikte kredi başvurusu yaptık. Bir iki hafta içinde kredi başvurumuz kabul edildi. El işlerini yapmayı çok seviyorum. Onun için aldığım 700 liralık kredinin tamamıyla çeşitli renklerde ve kalınlıkta ip aldım. İpleri kendi bilgilerim ve televizyon kanallarında izlediğim örgü programlarından aldığım örneklerle çeşitli hediyelik eşyalar şeklinde örmeye başladım. Yaptığım el işi örgüler komşularım tarafından çok sevildi. Kısa sürede ördüğüm tüm ürünleri sattım. Aldığım kredinin geri ödemesi aylık 20 lira. Yaptığım örgülerin satışından ayda 500-600 lira para kazanıyorum. Evimin ihtiyaçlarını karşılıyor, aile bütçemize destek oluyorum” dedi.

Evimin işlerini de yapıyorum

Ev işlerini yaptıktan sonra, televizyon izlerken bir taraftan da örgü yaptığını hatırlatan Eryiğit; “Fabrikada 8 saat asgari ücrete çalışıyordum, çok yoruluyordum. Kendi işimi kurduktan sonra fabrikadan da ayrıldım. Şimdi evimde evimin işlerini bitirdikten sonra örgülerimi yapmaya başlıyorum. Karışanım yok, canım istediğinde örgü yapıyorum, istediğimde de bırakıyorum. Çok rahatım. Yaptığım örgüleri kadınların toplantılarında, altın günlerinde satıyorum. Örgü işleri yaptığımı bilenlerin sayısı arttı. Bana sipariş verenler, yapılacak işin ücretini de peşin gönderiyor. Onların gönderdikleri çeşitli renklerdeki iplerle istedikleri şeyleri kısa sürede örüp teslim ediyorum. Mikro kredi olmasaydı bunların hiçbirini yapamazdım. Becerikli bayanların benim gibi kredi alarak kendi işlerini yapmalarını istiyorum. Evde boş zaman geçirmektense herkes bir şeyler üretmeli. Ben tanıdığım herkese mikrokrediyi anlatıyorum. İleride hedefim yine mikro kredi yardımıyla çeyizlik eşyaların satıldığı bir işyeri açmak” şeklinde konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2013, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243