Kocasert, Haziran Ayında İhracattaki Durumu Açıkladı

​Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Haziran 2017 ihracat rakamlarında artış gözlendi. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından açıklanan ihracat, Haziran ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8,2 artarak 205 milyon USD rakamına ulaştığı belirtildi. Ocak-Haziran döneminde ise Denizli İhracatçılar Birliğince kayda alınan ihracat 1,2 milyar USD ile bir önceki yılın ilk altı ayına göre yüzde 10,4 artış gösterdi.

Kocasert, Haziran Ayında İhracattaki Durumu Açıkladı

DENİB Başkanı Süleyman Kocasert'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ​Denizli ihracatındaki artış da benzer şekilde devam ettiği belirtildi. Kocasert, "TİM tarafından açıklanan verilere göre; ilimiz ihracatı Haziran ayında yüzde 4,8 arttı ve 255 milyon USD’ye ulaştı. Ocak-Haziran döneminde ise ilimiz ihracatının yüzde 6,9 yükselişle 1,4 mlyar USD olarak gerçekleştiğini görüyoruz. ​Ülkemiz ihracatı da yılın ilk yarısında güçlü bir şekilde arttı. Haziran ayında yüzde 1,8 artış oranıyla 12,1 milyar USD olarak gerçekleşen ihracatımız yüzleri güldürdü. Yılın ilk yarısında ise ülke ihracatımızdaki artış yüzde 8,2 ile 76,3 milyar USD olarak gerçekleşti. “İhracat Atılım Yılı” olarak belirlenen 2017’nin ilk yarısında böylesine olumlu bir tabloyla karşılaşmamız son derece cesaretlendirici ve motive edici. Aynı zamanda yılın ikinci yarısı için de umut verici." dedi. 

Net İhracatın Büyümeye Katkısı Pozitif…

​Kocasert, "Bilindiği gibi, geçtiğimiz günlerde 2017 yılı ilk çeyrek büyüme verileri açıklanmıştı. Yüzde 5 ile beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen büyüme rakamları hepimizi son derece sevindirmişti.
​2016 yılında büyümeye negatif etkisi olan net ihracatın, 2017’nin ilk çeyreğinde 2,2 puanla pozitif katkı yapması ve büyümenin yaklaşık yarısının net ihracattan sağlanması ülkemiz adına elbette çok önemli. Dengeli, sürdürülebilir ve yüksek büyüme rakamlarına ulaşmak için ihracat olmazsa olmazımız konumunda." ifadesinde bulundu.

Kocasert son olarak, "​Dünya ticaretinin yeniden canlandığı 2017 yılında ülkemiz de Dünya, AB ve ABD dış ticaretinden aldığı paylarda yeni rekorlara ulaştı. Dünya ticaretinden aldığımız payı binde 8,9’dan binde 9’a çıkarmayı başardık. Benzer şekilde, AB ithalatındaki payımız yüzde 1,28’den yüzde 1,29’a ulaştı. ABD ithalatındaki payımızın ise binde 3’ten binde 3,1’e yükseldiğini görüyoruz. ​İnanıyorum ki, hükümetimizin sağladığı ve sağlayacağı desteklerle birlikte yılın ikinci yarısında da böylesine olumlu tabloyla karşılaşacağız." dedi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER