JAPONYA DENİZLİ’Yİ İSTİYOR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Japonya gezisine katılan DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Denizli’nin Japonya için önemli bir potansiyel olduğunu açıkladı. Ev tekstiline Japonya’nın büyük önem verdiğini belirten Kocasert, ev tekstilinin merkezi olan Denizli’nin bu anlamda bir adamı öne çıktığını söyledi.

EKONOMİ 10.10.2014, 16:54 10.10.2014, 16:57
JAPONYA DENİZLİ’Yİ İSTİYOR
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin başkanlığında gerçekleştirilen Japonya Ticari Heyeti temaslarını tamamladı. 
Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, beraberinde TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Güleç ve birçok iş adamının da katıldığı bir heyetle Japonya'ya gitti. Türkiye ile Japonya arasında Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin başlatılması başta olmak üzere ikili ticarette önem taşıyan konular hakkında görüşmeler gerçekleştirdi. Heyet, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yuko OBUCHİ ve Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Koya NISHIKAWA ile bir araya geldi. 
Tokyo'da düzenlenen Türk-Japon İş Forumu'ndan sonra Türk heyeti,  daha sonra İş Konseyi Eş Başkanı ve IHI Başkanı Kazuaki KAMA ve Japonya Dış İlişkiler Teşkilatı (JETRO) Başkanı Hiroyuki ISHIGE ile görüştü.

DENİZLİ JAPONYA İÇİN ÖNEMLİ
TiM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Japonya ile olan iş ortaklığının Türkiye için çok önemli olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi; “ Açıkçası Japonya ile gerçekleştirdiğimiz ihracatın, sahip olduğumuz diyaloğa oranla az olduğu kanaatindeyim. Önümüzdeki dönemde ticari ilişkilerimizi daha ileri seviyeye taşıyacak adımları hep birlikte atmalıyız. İzlenimlerim Denizli’yi Japonya açısından bir adım öne çıkartıyor.Söz konusu ülkede ev tekstili ürünleri çok farklı amaçlarla kullanılıyor ve Japonlar yaşamlarını her alanında olduğu gibi ev tekstili sektöründe de çevresel önceliklere büyük önem veriyorlar. Diğer taraftan ev tekstili ürünlerinin, hediyeleşmenin kültürleri gereği yaygın olduğu ülkelerinde çoğu zaman hediyelik eşya olarak da seçiyorlar. Hatta bazı Japonlar adeta bir mendil gibi küçük boylarda havlular taşıyorlar yanlarında. Bu da Denizli açısından Japonya’nın iyi etüd edilmesi gereken bir Pazar olduğunun bir göstergesi.”

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)