İplikte Sanayiciye İkinci Darbe

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, Resmi Gazete’de yayınlanan çift katlı pamuk ipliğine yüzde 5 ile 8 oranlarında gelen gümrük vergisini değerlendirdi.

EKONOMİ 28.08.2019, 14:19 28.08.2019, 14:34
İplikte Sanayiciye İkinci Darbe

HABERDENİZLİ.COM

16 Ocak 2019 tarihindeki Resmi Gazetede yayınlanan 651 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararı ile AB ve EFTA ülkeleri, Malezya, Singapur ve Güney Kore haricindeki ülkelerden ithalatı yapılan pamuk ipliği ve sentetik ipliklere yüzde 5 ile 8 oranlarında gümrük vergisi getirilmiş ve Odamıza bağlı tekstil üreticilerinin tüm tepkilerine rağmen herhangi bir önlem alınmadığı gibi 22 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 1475 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu defa çift katlı pamuk ipliğine de yüzde 5 ile 8 oranlarında gümrük vergisi getirilmiştir.
 
Ülkemiz pamuk ipliği ithalatının yaklaşık %80’nini gümrük vergisi konan ülkelerden gerçekleştirmekte olduğunu belirten Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, “İthalata gelen bu ek vergi maalesef yurt içine üretim ve satış yapan firmalarımıza maliyet artışı olarak yansıyacaktır. İplikte meydana gelen bu maliyet artışının mağazadaki son ürüne kadar yansıması ve tekstil ürün fiyatlarını artıracak olması enflasyon verilerine olumsuz bir etki yapacaktır. Artan enerji ve işçilik maliyetleri ile ağır şartlarda rekabet eden tekstil firmaları ister istemez maliyetlerdeki bu artışı fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacaktır. Son zamanlarda enflasyon ile mücadele kapsamında büyük fedakârlık yapan firmaların yapacakları fiyat artışları bu fedakarlıklarını sekteye uğratacaktır. Enflasyon paketinde tekstilin ağırlığı %7,21 olup bu fiyat artışları enflasyon rakamlarına yansıyacak ve yerli tüketici de mağdur olacaktır.” diye konuştu.

Diğer taraftan, getirilen bu ek verginin ihracatçıya olumsuz bir etkisinin olmayacağı, dahilde işleme ile ihracatçının ek vergileri ödemeyeceği düşünülmektedir diyen Kasapoğlu, “Ancak dahilde işleme belgesi ile ithalat yapmak zorunda kalan ihracatçı için oluşan bürokratik yük, üretim ve servis hızı beklentisinin her gün daha fazla arttığı global piyasalarda mücadele eden tekstil ihracatçısının hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır. Yarattığı katma değerle ülke ekonomisine büyük fayda sağlayan tekstil sanayisi, ekonomi yönetiminden destek ve kolaylık beklemektedir.” dedi. 
 
Kasapoğlu, “Bu çerçevede, yeni gelen ek verginin kaldırılması yada yerli üretimden alınan iplikleri kullanan ihracatçılara, ithal ipliğe gelen ek vergi oranı kadar destek verilmesi yerli üretimi teşvik edecek ve ihracatçılarımız tarafından iç piyasada üretilen ipliğin tercih edilmesini sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

İplikte Sanayiciye İkinci Darbe

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)