Erken Emeklilik Mümkün Mü?

Yıllarca çalışıp prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş beklediği için emekli maaşı alamayan milyonlarca kişinin merakla beklediği "Erken emeklilik olabilir mi?" sorusuna yanıt, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı'dan geldi. Bağlı yaptığı açıklamada "Yok arkadaşlar, vicdanen de olmaz" dedi

Erken Emeklilik Mümkün Mü?
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyesi gazetecilerle yaptığı toplantıda bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Bağlı, 7 milyon 2 bin kişinin emekli olmak için yaşını beklediğini ifade etti. SGK Başkanı Bağlı, yaşını beklediklerinden dolayı emekli maaşı alamayan bu kişilerin eski mevzuata göre emekli olmaları halinde kamuya 400 milyar lira ek yük geleceğini söyleyerek, "Yok arkadaşlar, vicdanen de bu mümkün değil. 37 yaşında insanları emekli ettiler. 2006-2008 reformları yapılmasaydı yıllık sosyal güvenlik açığı 100 milyar lira olacaktı. Şimde 11 milyar lira civarında" dedi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre; İsveç'e gittiklerini ifade eden Bağlı "İddiayla söylüyorum, Türkiye sağlık sigortası paketinin genişliği ve derinliği açısından İskandinav ülkelerinin bile önünde. Bu bir Türk mucizesi" diye konuştu.

BAĞKUR - SSK BORCU OLANLARA ÇAĞRI, SON BAŞVURU 31 EKİM

Bağ-Kur prim borcu olanlar ile SSK prim borcu olan işverenleri kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması "fırsatından yararlanmaya" çağıran Bağlı, "Son başvuru tarihi 31 Ekim. Gelin son günü beklemeden başvurun. Özellikle peşin ödemelerde büyük avantaj sağlıyor; borcun anaparası üzerine enflasyonun yarısı kadar ilave ediliyor. Bugüne kadar 400 bin işveren 12 milyar liralık SSK prim borcunu; 160 bin esnaf da 800 milyon liralık Bağ-kur prim borcunu yapılandırmak için başvurdu" dedi.


 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkaniyetçi
Hakkaniyetçi - 3 yıl Önce

Birileri iki yılda emekli olurken Suriyeliler çalışmadan maaş alıyorken,çalışma süresini tamamlayanların ek yük gelecek diye yaşatan bekletilmesi çok büyük çelişkidir.

Tülay Tenker
Tülay Tenker - 3 yıl Önce

Vatandaş beklemeye mahkum türkiye burası insan hakları yok

SIRADAKİ HABER