DTB Başkanı Tefenlili, "Artık Leblebi üretimine uygun 3 yeni Nohut çeşidimiz var"

Denizli Ticaret Borsası’nın yürüttüğü Leblebilik Nohut Tohumu Geliştirme Projesinde sona yaklaşıldı.

EKONOMİ 12.08.2021, 11:26 12.08.2021, 13:55
DTB Başkanı Tefenlili, "Artık Leblebi üretimine uygun 3 yeni Nohut çeşidimiz var"

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Ticaret Borsası (DTB), Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu- Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü (TENMAK NÜKEN), Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün işbirliği ile 2016 yılında başlayan “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesinde sona yaklaşılıyor.

6 yıldır Uşak Ulubey, Burdur Yeşilova ve Denizli Tavas’ta proje kapsamında yapılan deneme üretimleri nihayet başarıya ulaştı. Bu üretimlerden elde edilen çeşitlerden üç tohum adayı belirlendi.

Seçilen bu üç çeşit Sarı Leblebi ve Beyaz Leblebi imalatına son derece uygundur. Artık bu Nohut türlerinin tescilini alıp piyasaya sunarak çiftçilerimiz ile buluşacak.

Son olarak 9-10 Ağustos 2021 tarihinde Tavas’ta gerçekleşen hasada katılan Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili; “Bilindiği üzere Leblebi imalatı ilimiz için büyük öneme sahip ama bölgemizde Leblebilik nohut üretimi, bitkilerdeki hastalıklardan dolayı maalesef yapılamıyordu. Leblebi imalatçılarımız, Leblebilik nohudu ya ülkemizdeki başka illerden ya da yurtdışından tedarik ediyordu. ü,

Bu soruna kesin çözüm bulmak için 2016 yılında dört kurum bir araya gelerek leblebi sektörünün ihtiyacı olan, kolay işlem görebilen, hastalıklara karşı dayanıklı, verimi yüksek ve iklim koşullarına uygun nohut tohumları geliştirmek için yola çıktık. Altı yıllık süreçte proje içerinde yer alan tüm kurumlarımızla uyum içerisinde çalışarak Uşak Ulubey, Burdur Yeşilova ve Denizli Tavas’ta deneme ekimleri, uygun tohum seçme çalışmaları yaptık.

Bugün hedefimize bir adım daha yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yıllardır yapılan deneme artık sonuç verdi. Elde ettiğimiz üç tohum türü ile Sarı Leblebi ve Beyaz Leblebi imalatçılarımızın Hammadde Nohut ihtiyacını çözeceğiz." dedi.

Denizli Ticaret Borsası’nın yürüttüğü Leblebilik Nohut Tohumu Geliştirme Projesinde sona yaklaşıldı.

Yorumlar (0)