Denizli’nin yeni ihracat kapısı

Tekstil konfeksiyon, mermer, traverten, kablo, cam, halı gibi birçok sektörde 2012 yılının farklı aylarında ihracat rakamları kıran Denizli’den tüm dünyaya ‘Çeviri ihracatı’ yapılmaya da başlandı.

Denizli’nin yeni ihracat kapısı

Tekstil konfeksiyon, mermer, traverten, kablo, cam, halı gibi birçok sektörde 2012 yılının farklı aylarında ihracat rakamları kıran Denizli’den tüm dünyaya ‘Çeviri ihracatı’ yapılmaya da başlandı. 2003 yılından bu yana Denizli’de faaliyet gösteren 25 farklı dilde yeminli tercümanlık yapan Noterler Yeminli Tercümanı Safiye Tıngır, sahibi olduğu ‘Safiye Tıngır Tercümanlık Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı’ şirketi ile 2012 yılında 35 bin avroluk ‘Çeviri İhracatı’ yaptı. İnternet siteleri aracılığı ile Denizli’den tüm dünyaya çeviri ihracatı yaptıklarını belirten Safiye Tıngır, 2013 yılında 70 bin avroluk ihracat yapmayı hedeflediğini söyledi. Çeşitli internet siteleri aracılığı ile dünyaca ünlü turizm şirketlerine, acentelere, oyun sitelerine, yatırımcı firmalara, reklâm ve tanıtım hizmetleri için genellikle İngilizce – Türkçe, Almanya – Türkçe, Rusça- Türkçe çeviriler yaptıklarını belirten Tıngır, “10 yıldır Denizli’de tercümanlık hizmeti veriyoruz. 2 yıl öncede çeviri ihracatı yapmaya başladık. İlk yıl kurduğumuz sitemizin tanıtımı ve yeni müşteri arayışları ile geçti. Geride bıraktığımız 2012 yılında da ilimizdeki ihracata farklılık getirmek ve katma değer sağlamak için çeviri ihracatımıza ağırlık verdik. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerden sonra belki de ülke genelinde hizmet sektöründe ihracatı biz yapıyoruz.” Dedi.


Dünya dillerine çeviri

Başta Almanya, Avusturya, İngiltere, İtalya, Macaristan, İsviçre ve ABD’ de bulunan dünyaca ünlü firmaların internet siteleri için çeviriler yaptıklarını hatırlatan Tıngır, “Çeviri yapılacak sitelerin isimleri veya metinler mail yoluyla bize ulaştırılıyor. İkili anlaşmalardan sonra sitelere giriş için bize şifreler gönderiliyor. Bu şifrelerle sitenin içerisine girerek, bilgilere ulaşıyoruz ve istenilen dillere çeviriler yapıyoruz. Denizli’de onlarca yeminli tercümanlık bürosu var ancak, bu tür ihracatı tek biz yapıyoruz. Kendimize ait internet sitemiz aracılığı ile arama motorları yardımı ile dünyanın farklı ülkelerinde yaptığımız işin tanıtımını yapıyoruz. Yeni müşteriler, yeni pazarlar buluyoruz. Hizmet sektöründe yaptığımız ihracatımızı 2013 yılında da daha da arttıracağız. Hedefimiz bu yılsonuna kadar yaptığımız çeviri ihracatı yüzde yüz arttırarak 70 bin avroya çıkarmak. Dünya ülkelerine bu tür çeviriler yapıp ihraç ederken, ülkemizde de TBMM Dış İlişkiler birimi ve AB Projeleri ile ilgili çevirilerde yapıyoruz” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER