Denizli’nin ev tekstil ürünleri Çin’de tanıtıldı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, 28-30 ağustos tarihlerinde Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen ev tekstili fuarı ‘Intertextile Shanghai Home Textiles’e Denizli’den ilk kez katıldıklarını ve dört firmanın stant açtığını söyledi.

EKONOMİ 05.09.2012, 09:58 05.09.2012, 10:01
Denizli’nin ev tekstil ürünleri Çin’de tanıtıldı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, 28-30 ağustos tarihlerinde Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen ev tekstili fuarı ‘Intertextile Shanghai Home Textiles’e Denizli’den ilk kez katıldıklarını ve dört firmanın stant açtığını söyledi. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin organizasyonu ile fuara katıldıklarını belirten DENİB Başkanı Kocasert, “Denizli olarak bu yıl ilk kez katıldığımız Çin’deki ev tekstil fuarına birlik adına ben katıldım. Fuarda Denizli’den Ozanteks, Egem, Başarı ve Gökhan tekstil olmak üzere dört firma stant açarken, on Denizli firması da fuara ziyaretçi olarak katıldı. Çin’deki bu fuarı yıllardır takip ediyorduk, inceliyorduk. Bilindiği üzere Çin son yıllarda ekonomide yakaladığı rekor büyüme oranları ile refah düzeyini hızlı bir şekilde artırdı. Bir başka deyişle artık Çin’i sadece rakip olarak değil potansiyel pazar olarak da değerlendirmek gerekiyor.” dedi. Kalabalık nüfusu ile Çin’in büyük bir Pazar olduğunu hatırlatan Kocasert, “Çin’den bu güne kadar hep nasıl ürün getiririz, neleri alabiliriz diye araştırmalar yapıyorduk. Bundan sonra kalabalık nüfusu ile büyük bir Pazar olan Çin’e hangi ürünleri nasıl ihraç edebileceğiz, bunun araştırmaları içinde olacağız. Kaldığımız fuar Çin’e yapacağımız ihracatın artmasında da etkili olacaktır” diye konuştu.

Çin’deki fuar her yıl daha önemli oluyor

Çin’deki ev tekstili fuarına Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin beş yıldır katıldığını ve stant açtığını ifade eden Kocasert, “Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından 5’inci kez düzenlenen milli katılımla fuara gelen 41 Türk firması, ev sahibi Çin’den sonra en kalabalık katılımcı grubu olarak dikkat çekti. Denizli olarak bizim ilk kez katıldığımız ve olumlu sonuçlarını alacağımızdan emin olduğum fuar her geçen yıl ev tekstili sektöründe daha önemli hale geliyor ve dünyanın dört bir yanından gelen alıcılarla temas kurabilmek adına öncelikli bir organizasyon haline geliyor. Fuarla birlikte Ekonomi Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile gerçekleştirilen Şangay Serbest Bölgesi ziyareti ve diğer toplantılarda sektörümüz için çok faydalı oldu. Çin’deki fuar da stant açan firmaların siparişlerini yakında almaya başlayacaklar. Denizlili tekstil ve konfeksiyoncular olarak yeni fuarlara katılarak, yeni pazarlara açılmalıyız, yeni müşteriler bulmalıyız. Dünyadaki yenilikleri, sektördeki çeşitliliği iyi analiz etmeliyiz. Yeniliğe açık olmalıyız. Ar-ge ye önem vererek, katma değeri yüksek tekstil ürünleri üreterek, dünyana satmanın yollarını iyi değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı az bulutlu