Denizli’de ev fiyatları ne kadar arttı?

Denizli 2020’de konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği illerimizden biri oldu. Fiyatlardaki artış oranı yüzde 41,5 ile Antalya, Aydın, Muğla gibi denize kıyısı olan illerimizle başa baş seyretti.

EKONOMİ 12.04.2021, 08:45
Denizli’de ev fiyatları ne kadar arttı?

Türkiye, geçtiğimiz yıl dünyada konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği ülkelerden biri oldu. Hâlbuki konut piyasası salgına durgun bir dönemde yakalanmış ve pandeminin ilk aylarında son yedi yılın en düşük konut satış adetleri gerçekleşmiş durumdaydı. Ekonomik faaliyetler salgın koşullarından ciddi şekilde etkilenirken 2020 yılının bahar ayları birçok sektör için zor bir dönemin başlangıcı oldu. İnşaat sektöründe alarm çanları çalmaya başlayınca salgının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında hayata geçirilen önlemler bu seyri tamamen değiştirdi. Yaz aylarında rekor konut satışları gerçekleşirken pandemiye rağmen sektör yılı 1,5 milyona ulaşan konut satış adedi ile kapattı. Talepteki bu patlama nedeniyle hem yeni hem de ikinci el konut piyasasındaki fiyatlar 2020’de beklentilerin oldukça üzerinde artış gösterdi. Denizli’de satılık ev fiyatları geçtiğimiz sene yüzde 41,5 ile ülke ortalamasının da oldukça üzerinde bir artış kaydetti. Bununla birlikte bu yılın Ocak ve Şubat aylarında Denizli genelinde satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44,7 oranında azalarak bin 684 adede geriledi. İpotekli konut satışlarında ise düşüş yüzde 75,8’i buldu.

Denizli ve ilçelerinde ev fiyatları

Denizli 2020’de konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği illerimizden biri oldu. Fiyatlardaki artış oranı yüzde 41,5 ile Antalya, Aydın, Muğla gibi denize kıyısı olan illerimizle başa baş seyretti. Geçen yıl Merkezefendi ilçesinde toplam 8 bin 343 konut satılırken Pamukkale’de bu rakam 7 bin 174 adet olarak gerçekleşti. Ancak bu satışların önemli kısmının ikinci el konut piyasasında gerçekleştiği göz ardı edilmemeli. Bu yılın Mart ayı itibarıyla Denizli satılık daire fiyatlarını Flatfy tarafından açıklanan sektör raporundan faydalanarak derledik. 3+1 apartman daireleri için Denizli genelinde 2021 Mart ayı ortalama satış fiyatı 375.000 TL seviyesinde gerçekleşti. Denizli’nin merkez ilçelerinden Merkezefendi’de 3+1 daire Mart ayı ortalama satış fiyatı 364.500 TL olurken Pamukkale’de 3+1 dairelerin ortalama satış fiyatı 332.000 TL düzeyinde oluştu. Denizli’nin Tavas ilçesi, 3+1 daireler için 277.000 TL olan ortalama satış fiyatı ile komşu ilçesi Acıpayam’ın 281.500 TL’lik rakamının bir miktar altında kaldı. Çivril ilçesinde 3+1 daire Mart ayı ortalama satış fiyatı 354.500 TL şeklinde gerçekleşti. Denizli ilimizde konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği bölgeler Merkezefendi, Tavas ve Çameli ilçeleri oldu.

Denizli ve ilçelerinde ev fiyatları

2020’de Denizli genelinde satılan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16,2 oranında artarak 18 bin 082 oldu. Yeni konut satışlarında belirgin bir değişim olmazken ikinci el konut satışları yüzde 25,6 düzeyinde artarak 12 bin 637 adede çıktı. Bu yılın ilk iki ayında ise satışlar çok ciddi düşüş kaydetti. Ocak ve Şubat aylarında Denizli genelinde satılan konut adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44,7 oranında azalarak bin 684 olurken ipotekli konut satışları yüzde 75,8’lik düşüş ile 337 adede geriledi.

Yüksek faiz oranları nedeniyle ipotekli yeni konut satışları önemli ölçüde düşerken ikinci el konut satışları ise artış kaydetti. Salgın şartlarında bu durumun değişmesi mümkün görünmüyor. Aşılama çalışmalarında hız kazanılması ve salgının kontrol altına alınması sağlanabilirse ekonomik faaliyetlerde toparlanma ile birlikte konut piyasasında bir canlanma söz konusu olabilir. Aksi takdirde inşaat sektörü açısından geçen sene kıyısından dönülen zor bir sürece girilebilir.

Diğer taraftan TL’deki değer kaybı Türkiye’de gayrimenkul alımını yabancılar için çok cazip hâle getiriyor. Avrupa ülkelerinde faizler son derece düşük seviyelerdeyken bir de üstüne TL’de yaşanan hızlı değer kayıpları Türkiye’de emlak sahibi olmayı birçok Avrupalı için sorun olmaktan çıkarıyor. Bu durumun sağladığı avantajlardan faydalanmak isteyen yabancı yatırımcılar özellikle güney bölgeleri tercih ediyorlar. 2020’de ülke genelinde konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği ilimiz yüzde 65’i bulan ortalama fiyat artış oranı ile Muğla oldu.

Ev alırken tercihler değişti

Salgın döneminde konut satın almak isteyenlerin aileleri için daha güvenli ve sağlıklı yaşam ortamları arayışına girmeleri, tercihlerde değişikliklerin oluşması sektörde müstakil tipteki konutlara yönelik bir hareketlilik doğurdu. Ev satın alan kişiler açısından açık ve yeşil alanlarla iç içe olan ortamlar daha fazla popülerlik kazandı. Erişimi kolay olan parklar, yürüyüş parkurları gibi kamusal alanların, bahçe ve balkon gibi konut kullanımlarının önemli bir ihtiyaç olduğu görüldü. Müstakil bahçeli evlere ve villalara rağbet büyük ölçüde artış gösterdi. Bununla birlikte yapılan çeşitli araştırmalar, küçük yerleşim yerlerine ve kasabalara olan ilginin arttığını gösteriyor. Denizli’de villa tipindeki evlerin fiyatları son bir yılda yüzde 60 seviyelerinde artış gösterdi.

Evden çalışma ve uzaktan öğrenme pratikleri artık tüm dünya da çok yaygın biçimde kullanılıyor. Birçok büyük şirket ardı ardına kademeli olarak kalıcı şekilde uzaktan çalışma sistemine geçiş yapmaya başladıklarını duyurdu. Bu durum yakın gelecekte konut sektörünü ve mimari tercihleri de derinden etkileyecek bir noktaya ulaşacak. Salgın sürecinde evden çalışma şeklinin yaygınlaşması ve şirketlerdeki teknolojik altyapının da buna uyum sağlamasıyla birlikte artık konuta barınma işlevinin ötesinde, daha farklı bir gözle bakılıyor. Salgında zorunlu olarak evden çalışmayı deneyimleyen çalışan kesimde iç ve dış mekân düzenlemeleri konusunda yeni talepler ortaya çıktı. Evler yaşam ve dinlenme ortamları olmalarının ötesinde çalışma ofisi, spor salonu, derslik ve daha farklı amaçlarla da kullanılan yerler hâline geldi. Daha izole bir ortamda çalışabilmeye olanak sağlayan mimari düzenlemeler kriterler listesinde ön sıralarda yer bulmaya başladı. Bu dönemde insanlar yalnızca açık havaya erişim olanağının bile yaşamlarında ne derece büyük bir öneme sahip olduğunun farkına vardılar. Yapılaşmanın daha yoğun olduğu büyük kentlerdeki apartman dairesi konseptinde çok da fazla yer bulamayan bahçe, balkon, teras gibi dış mekân kullanımları artık zorunlu kriterler hâline gelmeye başladı. Kısıtlamalar kapsamında yürürlüğe sokulan sokağa çıkma yasakları bahçeli evlere olan talebi önemli ölçüde artırdı. Bu durumun bir sonucu olarak müstakil konutların satış ve kiralama fiyatlarındaki artış oranları çok yüksek seviyelere ulaştı.

2018 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren global emlak arama motoru Flatfy, kullanıcılarına çok geniş bir emlak ilan havuzu sunmasının yanında aylık olarak emlak sektöründeki fiyat ve trendlere ilişkin çeşitli raporlar yayımlıyor. Flatfy tarafından yayımlanan bu içerikler mevsimlik dalgalanmaları, fiyat trend analizlerini içeriyor ve potansiyel yatırımcılar ile ev arayışında olan kişilere yol gösterici bir nitelik taşıyor.

Yorumlar (7)
Alper 4 ay önce
Aydını muğlayı falan anlıyorumda Denizlide ev fiyatları nasıl bu kadar zamlandı aklım almıyor. Ev fiyatlarının İstanbuldan farkı yok altıyüz bine ev mi olur!!!
Recep Dağ 3 ay önce
Bu fiyatlara neyle ev alacağız kısa çalışma ödeneğiylemi
Sabri Erdinç 4 ay önce
Pamukkalede ev fiyatları artmadı uçtu uçtu
Kerem 4 ay önce
İnsanlar müstakil evde yaşamak istiyor haklı olarak
Halil R 3 ay önce
Çamelinde bi ev almayı deneyin zannedersiniz kent merkezinde ultralux rezidans satın alıyosun. Köy yerinde bile adam dolar şu kadar olmuş ev fiyatı aynı mı kalır diyo
Erdinç T 3 ay önce
Kayalar da en ucuz daire 500000 den başlıyor. İstanbul la İzmir le farkı kalmadı ev fiyatlarının
Türkan 4 ay önce
Bahçeli bir evde oturmak herkesin hayali oldu