Denizli’de 6 bin dekar alanda arpacık soğan hasadı başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, il genelinde yaklaşık 6 bin dekar alanda üretilen arpacık soğan (göver)’in hasadının başladığını söyledi.

Denizli’de 6 bin dekar alanda arpacık soğan hasadı başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, il genelinde yaklaşık 6 bin dekar alanda üretilen arpacık soğan (göver)’in hasadının başladığını söyledi. İl genelinde yılda 7 bin 908 dekar alanda soğan üretimi yapıldığını, bu üretimin yaklaşık 15 bin tonunun arpacık soğan (göver) üretimi olduğunu belirten İl Müdürü Kutlu, “Soğan, günlük hayatta hem kuru hem de taze olarak tüketimi fazla olan vazgeçilmez bir sebzedir. Türk mutfağında önemli yeri olan soğanın pek çok faydası vardır. A, B ve C vitaminleri içerir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt minarelleri bakımından zengindir. Arpacık soğan üretimi Acıpayam ilçemizin bitkisel üretiminde önemli bir yere sahiptir. İlimizdeki üretimin yüzde 75’i Acıpayam’da gerçekleştirmektedir. 6 bin dekar alanda hasadın yapılmakta olduğu Kırca, Oğuz ve Yumrutaş köylerinde soğan ekili alanların 3.000 dekarında arpacık (göver) soğan, 1.500 dekarında baş soğan, 1.500 dekarında ise tohumluk soğan üretimi yapılmaktadır.” Dedi

Komşu illere satılıyor

Denizli’de üretilen arpacık soğanın yüzde 90’ının ocak şubat aylarında çevre illerden gelen alıcılara satıldığını belirten İl Müdürü Kutlu, “Hasat edilen arpacık soğanları öncelikle tarlada elekler yardımıyla taş ve topraktan temizlendikten sonra patoza verilip 7 elekten geçirilerek boyutlarına göre sınıflandırılmaktadır. Üretilen arpacık soğanların yüzde 10 bölgede baş soğan üretiminde kullanılmakta, yüzde 90’lık kısmı ise komşu illerden gelen alıcılara satışı yapılmaktadır. Arpacık ile soğan üretiminde, tohumdan tekrar tohum elde edinceye kadar geçen süre 3 yıldır. Direk tohumdan baş bağlayan çeşitlerde bir yıl içerisinde baş soğan üretimi gerçekleştirilebilir iken, arpacık ile üretilen çeşitlerde bu süreç iki yıldır.  Soframıza gelen soğanlar önce tohum olarak tarlaya ekilip arpacık elde edilmekte, bir yıl sonra elde edilen arpacıklar tarlaya dikilerek baş soğanlar üretilmektedir. Arpacık iriliğine bağlı olarak, dekara gerekli olan arpacık miktarı 35-40 kilogramdı” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2012, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER