Denizli Heyeti bakan Zeybekci'yi Ziyaret Etti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar ve koordinatörleri olan Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ziyaret etti.

EKONOMİ 09.02.2018, 11:49
Denizli Heyeti bakan Zeybekci'yi Ziyaret Etti

HABERDENİZLİ.COM

Ekonomi Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede  TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile kurulun İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar ve koordinatörü DTO Başkanı Uğur Erdoğan ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yer aldı. Toplantıya Ekonomi Bakanı Başdanışmanı olan Önceki Dönem Denizli Milletvekillerinden Mehmet Yüksel de katıldı. 

ACAR: “YANIMIZDA OLDUĞUNUZU BİLMEK GÜVEN VERİYOR”

Toplantının başında kısa bir konuşma yapan TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar, üyelerini tanıttı. Kendilerini kabul ettikleri için, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye teşekkür etti. Akça Acar, kadın girişimciler olarak gerek DTO’nun gerekse Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin her daim yanlarında olduğunu bilmek, iş yapma hevesleri ile özgüvenlerini artırdığını söyledi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “KADINLAR, DAHA ETKİN OLMALI”

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ise, büyük bir özveriyle toplumsal sorumluluğunun gereğini de yerine getirmeye çalışan kadın girişimcilerle, daha güzel işlere imza atacaklarını ifade etti. Başkan Erdoğan, “Kadın girişimcilerimize, Ticaret Odamız’da kendilerine özel bir yer, toplantı salonu ile sekreterya vereceğiz. Bu yöndeki hazırlıklarımız devam ediyor. Her türlü faaliyetlerinde de tüm imkanlarımızla destek olacağız. Nisan’da ekibi daha da güçlendireceğiz. Bizler burada olduğu gibi kadınlara sivil toplum kuruluşlarında ve memleketi yönetmede daha fazla yer vermek düşüncesindeyiz” dedi.

BAKAN ZEYBEKCİ: “GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ ÖNEMLİ”

Denizli’den bir grup girişimci kadını bakanlıklarında ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, dünya ekonomisi, ihracat ve ticaretle ilgili kısa değerlendirmede bulundu. Çalışmalarından bahsetti. Bakan Zeybekci, “27 Şubat’ta Avrupa Birliği Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı zirvesine davet ettiler. Zirvenin baş maddesi Gümrük Birliği’nin güncellenmesi olacak. Bu Türkiye açısından önemli fakat Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde asıl faydayı Avrupa Birliği görecek. Türkiye’ye 3 faydası varsa, Avrupa Birliği’ne 5 faydası olacak. Ama kendileri tarafından oluşturulan algıya bakacak olursak, Türkiye’ye verilmiş bir lütuf gibi görüyorlar. Aslı öyle değil; hatta bundan asıl kar sağlayacak olan da Avrupa Birliği’nde bize en çok karşı gözüken Almanya” diye konuştu.

BAKAN ZEYBEKCİ: “2018’E DAİR BEKLENTİLER OLUMLU YÖNDE”

Dünya ekonomisiyle ilgili olarak 2018’de tüm beklentilerin pozitif yönde olduğunun da altını çizen Bakan Zeybekci, “2018 beklentilerine baktığımızda ise, Türkiye dünyadan daha fazla pozitif bir durumda. Çünkü bizim birinci ticaret ortağımız Avrupa Birliği. İhracatımızın %7’sini Avrupa Birliği’ne yapıyoruz. Avrupa Birliği’nin büyümesi, 2017 yılına göre daha da hızlanarak artacak. Onun da özellikle bizlere yani Denizli ihracatına önemli bir etkisi olacaktır. Dünya ticareti gelişecek. 2018’de dünya ticaretinde net bir artış trendi ve beklentisi var. Bunun Türkiye’ye de etkisi olacak” dedi.

BAKAN ZEYBEKCİ: “İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ”

2017’de dünyada ilk üç çeyreğe bakıldığı zaman Türkiye’nin en hızlı büyüyen OECD ve G20 ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını hatırlatan Bakan Zeybekci, “2017 sonu itibarıyla açıklanan verilere baktığımızda da geleceğe dair beklentilerimizi biraz daha artırıyoruz ve Mart ayının sonunda açıklanacak 2017’nin 4. Çeyreğindeki verilerde daha iyi olacağımıza inanıyoruz. O nedenle, özellikle bu dönemde ülkemiz açısından negatif algı propagandalarına negatif beklentilere itibar edilmemelidir. 2018’de 65 bin civarında olan ihracatçı sayımızı aktif ihracatçı olarak 100 bine çıkaracağız. Şu an aktif ihracatçı sayımız 30 bin civarında. Son 5 yılda ihracat pazarında kalan şirket sayısı ise, 10 bin civarında. Biz aktif ihracatçı sayımızı e-ticaret sayesinde yüz bine çıkarmayı umuyoruz. Dünyada e-ticaretin hacmi kendi içinde her yıl %15-16 civarında artarak ilerliyor. Yani devasa bir dalga geliyor. Bu dalga bizi ya altına alacak ya da biz bu dalganın üzerine çıkarak sörf yapacağız. Kendi gayretimizle ve dalganın da hızıyla, Türkiye bu mesafeyi çok daha hızlı kat edecektir. Türkiye’de değerlendirmediğimiz tüm imkanı ve kaynaklarımızı bu seferberlik ile ihracata dönüştüreceğiz. Mesela el sanatları, küçük esnaf, halı tezgâhları gibi akla gelebilecek tüm üretim kaynaklarını dünya piyasasına sereceğiz. Bu küçük ölçekli bir KOBİ de olabilir; bir esnaf ya da sanatkar usta da olabilir. İki kadın veya tek başına bir hanımefendinin yaptığı bir üretimde olabilir. Bunların her biri, dünyadaki e-ticaret sisteminde yer alacak. Elinde dokuduğu halı ile o halıyı dokurkenki tüm aşamalarını e-ticaret sistemlerine yükleyeceğiz. Üretici, o kişilerle muhatap da olmayacak. Arada bizler olacağız. Ekonomi Bakanlığı olarak içerisinde olacağımız bu işi Eximbank’la yürüteceğiz. İhracatla ilgili tüm işlemleri Eximbank yapacak. Lojistiğini, teslimatını ve tahsilatını biz sağlayacağız. O işin başındaki üretenin böyle bir imkanı yok çünkü. Anadolu’nun en ince kılcal damarlarına kadar bu imkanı sağlayacağız ve tüm üreticileri ihracatçı yapacağız. İhracat seferberliği başlatacağız. Bu konunun üzerinde çalışıyoruz. Aile Bakanlığımız ile bir projemiz var; onunla ilgili de çalışıyoruz. İhracatçı birliklerimizle de bu konuda çalışıyoruz. Ayrıca, TOBB’la da çalışacağız. Ne yapacağız ne edeceğiz, Türkiye’den yüz bin tane ihracatçıyı Dünya piyasalarına aktif ihracatçı olarak kazandıracağız. Ondan sonraki hedefimiz ise iki yüz bin aktif ihracatçı olacak. Bu sayede gerçekleştirilen ihracatın ülke ekonomisine katkısıyla, müthiş bir potansiyel elde etmiş olacağız. Ve çok daha güçlü hale geleceğiz” diye konuştu.
TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar, konuşmasının sonunda Bakan Zeybekci’ye günün anısına bir hediye takdim etti. Ziyaret, toplu fotoğraf çektirilmesiyle sona erdi.

Yorumlar (0)