Denizli havlusu Rusya’da hediyelik eşya oldu

Denizli’de Kaplan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan, sektöre yenilik ve çeşitlilik getirmek için ihraç edilecek havluları normal katlamanın yanında bir bölümünü de köpek, ayı ve fil figürü şeklinde katlattı.

Denizli havlusu Rusya’da hediyelik eşya oldu

Denizli’de Kaplan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaplan, sektöre yenilik ve çeşitlilik getirmek için ihraç edilecek havluları normal katlamanın yanında bir bölümünü de köpek, ayı ve fil figürü şeklinde katlattı. 2012 yılının son çeyreğinde alternatif Pazar olarak Rusya’ya açılan Kaplan’ın 30x30, 30x40 ve 30x50 ebatlarında hayvan figürlü katlattığı 50 bin adet havlu tekstil mağazalarının yanında hediyelik eşya mağazalarında da satılmaya başladı. 2013 yılında da Polonya’ya ya hayvan figürlü olarak katlanmış havlu göndereceklerini belirten Kaplan, Rusya ve Polonya’ya 200 bin adet havlu satışı yapmayı hedeflediklerini söyledi. Tekstil sektörüne çeşitlilik ve inovasyon kazandırmak için arayış içinde olduklarını belirten Kaplan, “Ürettiğimiz havluların tekstil mağazalarında satılması için araştırmalar yapıyorduk. Kâğıt katlama sanatı olarak bilinen (Origami) yi havluya uyguladık. Farklı ebatlarda ve renklerde ürettiğimiz havluları köpek, fil ve ayı figürlü olarak katladık. Yurt dışı müşterilerimize numune olarak gönderdiğimiz hayvan figürlü havlular çok beğenildi. İlk etapta çoğu yılbaşı hediyeliği olarak satılmak üzere Rusya’ya 50 bin adet hayvan figürlü katlanmış havlu ihraç ettik. Bu katlama yöntemi ile işçilik masrafımız ve zaman kaybımız iki katına çıkıyor. Hayvan figürlü katladığımız havluların bozulmadan müşteriye ulaşması için ayrı bir paketleme ve kutulama işlemi yapıyoruz. Bu yolla aldığımız siparişler ve sektöre kazandırdığımız yenilikten mutluyuz” dedi.    

Yeni figürler olacak

2013 yılında yeni hayvan figürleriyle havluları hediyelik eşyaya dönüştürmeyi sürdüreceklerini vurgulayan Kaplan, “Rusya’da yılbaşının dışında da insanlar arasında ziyaretler ve hediyeleşme çok yaygın. İnsanlar bir yere giderken boş gitmemek için çiçek, çikolata gibi eşyalar yerine daha kullanışlı, kalıcı, ucuz, hafif hediyeler götürmeyi tercih ediyor. Polonya ile ilgili yaptığımız araştırmada da Rusya hediyeleşme kültürüne yakın bir kültürü yaşadıklarını gördük. Tam burada da iş bize düşüyor. Çeşitli renk ve ebatlarda ürettiğimiz kaliteli havluları daha farklı bir yöntemle katlayarak albenisi yüksek hediyelik eşya haline getiriyoruz. Bu şekilde havluları ilk kez Denizli’de biz katlayarak ihraç ediyoruz. İç içe girmiş havlularla, 30x30 veya 16x21 ebadındaki keselerle havluları birlikte katlayarak ortaya çıkarttığımız hayvan figürleri ile müşterilerimizin ilgisini çekiyoruz. Bu ilgi siparişe dönüşüyor. Bu katlama tekniği kullanılarak havlular daha farklı şekillere dönüştürülebilir. Sektörümüz ile ilgili yeni arayışlar ve araştırmalar içindeyiz” şeklinde konuştu.
mecidiyekoysaglikhizmetleri.com

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2012, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER