2013’te otellerin doluluk oranı yüzde 85’i geçer

Denizli Turistik Otelciler Derneği (DENTUROD) Başkanı ve Colossae Otel Genel Müdürü Şeref Karakan, Pamukkale ve Karahayıt’taki otellerin 2012 yılını ortalama yüzde 80 doluluk oranıyla kapattığını söyledi.

2013’te otellerin doluluk oranı yüzde 85’i geçer

Denizli Turistik Otelciler Derneği (DENTUROD) Başkanı ve Colossae Otel Genel Müdürü Şeref Karakan, Pamukkale ve Karahayıt’taki otellerin 2012 yılını ortalama yüzde 80 doluluk oranıyla kapattığını söyledi. Pamukkale ve Karahayıt’ın yatak kapasitesinin 12 bin olduğunu vurgulayan DENTUROD Başkanı Karakan, bölgedeki gelişmelerle 2013 yılını yüzde 85’ten fazla doluluk oranı ile kapatmayı hedeflediklerini belirtti. Pamukkale’de yapılan yeni düzenlemeler, Karahayıt’ta Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Kür Merkezi’nin yapılması, Laodikya Antik Kenti’nde devam eden kazılar ve restorasyonlarla ortaya çıkartılan yeni eserler ve antik bulguların 2013 yılı turizmine olumlu katkılarının olacağını hatırlatan Karakan, “2012 yılında Pamukkale’yi 346 bin 312’si yerli, 1 milyon 263 bin 999’u yabancı olmak üzere toplam 1 milyon 610 bin 311 turist ziyaret etti. 2013’te ise 2 milyondan fazla turistin beyaz cennete gelmesi bekleniyor. İlimizde bulunan 5 tane beş yıldızlı otelle birlikte yeni yatırımlarla turizm sektöründe en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Bölgeye yapılacak, parası da ayrılmış fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile birlikte bölgemizde konaklamalı turizmde yaygınlaşacak. Turizmcilerimizin yıllardır beklediği uzun süreli konaklayan turistler artık ilimize de gelmeye başlayacak. Yapılacak merkezle birlikte gelecek yeni yatırımlar bölgede canlılığı arttıracak. Sağlık turizmi için ilimize gelecek olan yabancı turistler en az 10-15 gün konaklayacak. Uzun süreli konaklayan turist ilimizin ekonomisi de katkı sağlayacak. Pamukkale ve Karahayıt, günü birlik turizmden kurtulacak” dedi.

Tanıtım etkili oluyor

DENTUROD olarak Denizli Valiliği ile birlikte Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen turizm fuarlarına katılarak bölgenin tanıtımını yaptıklarını hatırlatan Karakan, “Fuarlarda yaptığımız tanıtımlarında etkisi ile Karahayıt ve Pamukkale bölgesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Özellikle Karahayıt bölgesinden çıkan ve sıcaklığı 60 dereceyi bulan şifalı kırmızı su, çamur banyoları ve sağlık kürlerine turistler daha çok ilgi gösteriyor. Yaptığımız çalışmaların yanında bakanlığımızdan da destekler görüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ilimizdeki Sarayköy ve Tekkeköy bölgesinin sadece turizm alanı olarak kullanılması ile ilgili bize büyük destek veriyor. Bakanlar kurulu kararıyla Sarayköy ve çevresi Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmiş; hem de Denizli ili 5. Bölge teşvik kapsamına giren iller içerisine alınmıştır. İçerisinde çeşitli mineral ihtiva eden jeotermal kaynaklarda doğal olarak çıkan sular ile bu suların oluşturduğu yöremize has çamurlarla insanlar yüz yıllardır şifa bulmaktadır. Yöredeki bu çamurlar Türkiye’de tek olup, Dünya’da ise ikincidir. Bunun böyle olduğu gerek analiz raporları ile gerekse de çeşitli uzman görüşleriyle bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yüzlerce yıldır çeşitli toplumlar tarafından sağlık amaçlı kullanılan Tekkehamam (Uyuzhamamı) mevkii içerisindeki termal su ve gaz içeren doğal çıkışların ve bu bölgenin Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından kağıt üzerinde kalmadan gerçekten korunmaya alınması ve sahip çıkılması tüm Denizli halkı tarafından büyük bir memnuniyet ve sevinçle karşılanmıştır. Bakanımız Ertuğrul Günay’a ve ekibine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2013, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER