YAŞLI BİNALAR İÇİN 5 ÜLKE BİRLEŞTİ

1 derece deprem bölgesinde yer alan Denizli’de, eski yapıların afete karşı dayanıklılık durumu büyük bir tehdit olarak varlığını koruyor. Pamukkale Üniversitesi, Türkiye dahil Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya ve İspanya olmak üzere 5 ülkenin içinde yer aldığı “Yaşlanan Yapıların Risk Değerlendirmesi ve Yönetiminde Yenilik Transferi” projesine ortak oldu. PAÜ projede elde edeceği tecrübeyi Denizli’ye aktaracak.

EĞİTİM 25.09.2014, 16:32 25.09.2014, 16:35
YAŞLI BİNALAR İÇİN 5 ÜLKE BİRLEŞTİ

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Denizli İnşaat Mühendisleri Odası işbirliğiyle “Yaşlanan Yapıların Risk Değerlendirmesi  ve Yönetiminde İnovasyon Transferi” konulu uluslararası sempozyum düzenlendi. PAÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen sempozyumda ; risk ve güvenirlik değerlendirmesindeki temel kavramlar, analizler, karar kriterleri ve güçlendirme yöntemleri  ele alındı. Yönetmelikler, standartlar ve öneriler farklı ülkelerden sunulan vaka takdimleri eşliğinde tartışıldı. 

5 ülkeden (Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Almanya, İtalya ve İspanya) 6 ortak tarafından gerçekleştirilen “Yaşlanan Yapıların Risk Değerlendirmesi  ve Yönetiminde Yenilik Transferi” başlıklı bu proje, Çek Cumhuriyeti Ulusal Ajansı tarafından AB Fonları ile desteklenmektedir. Proje ortakları arasında Çek Teknik Üniversitesi Klokner Enstitüsü, Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Regensburg Hochschule İnşaat Mühendisliği Bölümü, Çek İnşaat Teknik Okulu Ceske Budejovice, Pisa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, IETCC İnşaat ve Yapı Malzemeleri Araştırma Enstitüsü yer almaktadır.2 yıl sürecek olan projenin yürütücülüğünde PAÜ’den Prof. Dr. Selçuk Toprak öncülüğünde Prof. Dr. Mehmet İnel ve Doç. Dr. Şevket Şenel’den oluşan ekip yer alacaktır.  

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)